ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:10

Ordu'dan Somali'ye gönül köprüsü


Yaptıkları sağlık taramalarıyla kara kıtaya gönüllü hizmet götüren Ordu Aksiyon Sağlık Gönüllüleri Derneği’ne bağlı gönüllü doktorlar, Kurban Bayramı’nda gittikleri Somali’de gönül köprüsü kurdu.

Bayramı ve yıllık izinlerini ailelerinden uzak yerli halk ile geçiren dernek üyeleri, kesilen kurbanların etlerini Somaliler’e dağıttı. Burada halkın sağlık sorunları ile yakından ilgilenen gönüllü doktorlar, vatandaşları ücretsiz sağlık taramasından geçirdi. Ziyaret boyunca zaman zaman keyifli, zaman zaman da hüzünlü anlar yaşayan gönül elçileri yaklaşık iki hafta kaldıkları Somali’den Ordu’ya döndü.

Dolu dolu bir program geçirdiklerini belirten dernek üyelerinden Sedat Ekinci kendilerini Somali’de karşılayan ve buraya yıllar önce dönmemek üzere gelen vefakar gönül elçilerinin fedakarlığını gördüklerinde kendi yaptıklarının küçük kaldığını söyledi. Vatanını terk ederek oralarda Türk bayrağını dalgalandıran gönül insanlarıyla tanışmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktaran doktor Özgür Enginyurt ise “Bize bayramda gittiğimiz için ‘çok büyük fedakarlık yaptınız buralara geldiniz’ diyerek teşekkür ediyorlar. Asıl fedakarlığı onlar yapıyor. Sayıları binleri bulan öğretmenlerimiz bayramları bile vatandan, ailelerinden uzakta geçiriyor. Onlarla gurur duyuyoruz. Fedakarlık budur." şeklinde konuştu. Dernek üyeleri çok güzel bir bayram geçirdiklerini belirterek, bir sonraki Kurban Bayramı'nı iple çektiklerini ifade ettiler.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER