ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 14:12

Öner: Rusya ile ihracattaki sorunlar aşılıyor

Öner: Rusya ile ihracattaki sorunlar aşılıyor


Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şube Başkanı Armağan Öner, Türkiye'de üretilen yaş sebze ve meyvenin büyük bir yüzdesinin pazarlandığı Rusya'daki sebze halinin kapatılmasının Türk ihracatçıları olumsuz etkilediğini söyledi. Öner, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin girişimleri sonucu sorunun çözüm aşamasına geldiğini kaydetti.

Öner, özellikle de narenciye ihracat sezonunun başladığı bir dönemde sebze halinin kapatılmasının ihracatı olumsuz etkilediğini, ancak doğru zamanda yapılan müdahale ile mağduriyetin büyümeden önleneceğini vurguladı. Öner, "Rusya yaş meyve-sebze ihracatımızda çok önemli bir pazar. Giden ürünlerinin önemli kısmı da Pokrovsky Sebze Hali'nde satılıyor. İhracatın kesintiye uğraması sadece bizleri değil, Rusya’daki tüketiciyi de mağdur edecekti. Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'ın konuyla bizzat ilgilenmesi ve Moskova'da bulunan Akdeniz ihracatçı Birlikleri heyetinin doğru zamanda yaptığı görüşmelerle şu anda ihracatçılara yeni yer gösterildi. Bizler bu süreçten güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz." dedi.

Başta Moskova olmak üzere Rusya Federasyonu’nun önemli noktalarında Yaş Meyve Sebze (YMS) Lojistik Merkezleri kurulmasının önerildiğini hatırlatan Öner, Lojistik Merkezleri’nin her iki ülke tarafından birlikte yapılması için de işbirliği imkanları bulunduğunu anımsattı. Öner, Türklerin lojistik altyapıyı kendilerinin oluşturması yönündeki taleplerin de değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER