ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:39

“Önemli olan zihinlerdeki engelleri kaldırabilmektir”

“Önemli olan zihinlerdeki engelleri kaldırabilmektir”


Vali Yardımcısı Hüseyin Göktürk, Muş'ta engelliler için büyük projelerin hayata geçirildiğini belirterek, önemli olan zihinlerdeki engelleri kaldırabilmek olduğunu söyledi.

Sosyal Destekleme Programı (SODES) kapsamında Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Engelsiz Eğitim Sınıfı ve Atölyeleri' projesiyle Eğitim Uygulama Okulu'nda eğitim gören 150 engelliye malzeme dağıtımı gerçekleşti. Programa Vali Yardımcısı Hüseyin Göktürk, proje il koordinatörü Bülent Solmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, okul idarecileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Göktürk, engelli gençlerin çok güzel işler başardığını söyledi. Engelli gençleri toplama kazandırma amacında olduklarını belirten Göktürk, engellilerin sağlıklı bir şekilde topluma entegre olması gerektiğini kaydetti. Göktürk, şunları söyledi: “Çok güzel işler başarılmış. Nasıl ki geleceğe yapılan en büyük yatırım, eğitim ise bu engelli gençlerimizi de topluma kazandırmak, onları sağlıklı şekilde topluma entegre etmek de o derece önemli ve hayati konuma sahiptir. Bizler, bunu burada bir kez daha gördük. SODES projemiz kapsamında 130 bin TL’lik bir bütçe ile tüm bu yapılan işleri destekledik ve amacına da çok büyük oranda ulaştığını hep birlikte gördük. Tabi bunlar bizi mutlu etti. Bu yapılan faaliyetlerin, tadilatlarının, alınan donatıların bu gençlerimize ve onların geleceğine yönelik çalışmalarında çok faydalı olacağını ben gördüm, müşahede ettim. Önemli olan zihinlerdeki engelleri kaldırabilmemiz, bu, engellilere karşı olan düşüncelerimizi daha pozitif yöne çevirip, onlara elimizi uzatmamız gerekiyor. Bu, bizim hem ahlaki hem de kanuni görevimiz, biz burada kanuni görevimizi yaptık. Toplum içinde de diğer soysal yaşantımızda da gençlerimize sahip olarak el uzatmamız onları desteklememiz gerekiyor. Bunu burada bir kez daha gördük. Birçok spor malzemesi alınmış, bu spor malzemelerinin sporculara faydalı olacağını düşünüyorum.”

ENGELSİZ EĞİTİM SINIF VE ATÖLYELER PROJESİNDEN 150 ÖĞRENCİ FAYDALANDI

Proje ile ilgili yapılan açıklamada, engelli öğrencilere yönelik uygulanan proje ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Engelsiz Eğitim Sınıf ve Atölyeleri' projesi ile Muş Eğitim Uygulama Okulu'nda kayıtlı bulunan 75 engelli ve ilimizde yaşayan engelli çocuklardan seçilecek 75 birey, toplamda 150 engelli birey için Engelli Merkezi evi oluşturulması planlanmaktadır. Engelli Merkezi Evi’nde oluşturulacak bir mesleki eğitim atölyesinde engelli bireylerin psikomotor becerilerinin artırılması, spor kursları ile vücut dinamizminin oluşturulması, güzel sanatlar kursu ile hayata bakış yönlerinin geliştirilmesi ve tüm bu etkinlikler ile sosyal hayat içerisinde bende varım demeleri amaçlanmıştır. Bu gaye ile bir adet atölyede ahşap oymacılığı eğitimi, galoş üretimi eğitimi, spor kurslarında masa tenisi, futbol, badminton eğitimleri ve güzel sanatlar kursunda resim/ebru kursu açılarak gerekli eğitim materyalleri desteği ile eğitimler verilecektir. Projede 1 koordinatör ve 5 eğitmen görev almaktadır. Kalkınma Bakanlığı bünyesinde, Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından desteklenen ve Muş Valiliği koordinasyonunda yürütülen, 'Engelsiz Eğitim Sınıf ve Atölyeleri' projesi faaliyetlerine 05.10.2012 tarihinde başlamıştır. Projenin toplam bütçesi 130.000 TL’dir. Projenin süresi 12 aydır. Yararlanıcı sayısı 7-29 yaş arası 150 engelli bireydir.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER