ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 13:05

Önce kendinizle barışık olun


Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Murat, insanın hayatla barışık olması için önce kendisiyle barışık olması gerektiğini belirtti.

Mersin Eğitim Gönüllüleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin (MEDER) Suphi Öner Öğretmenevi'nde düzenlediği programda ‘Bakış açınızı değiştirin mutluluğu yakalayın’ konulu bir sunum yapan Murat, mutluluğun standart bir tarifinin bulunmadığını, asıl olanın mutluluğu fark etmek olduğunu söyledi.

İnsanın etrafına baktığı zaman kendisini mutlu edecek o kadar şeylerin bulunduğuna dikkat çeken Murat, "Öncelikle sağlıklıyız, nefes alıyoruz. Her bir nefeste içimizi dolduran tertemiz hava bile bizi mutlu etmeye yetmeli. Çünkü bizler dünya üzerinde yaşayan ölümlüleriz. Nerede, ne zaman, hangi konumda ve hangi sebepten öleceğimizi bilmeden bilemeden yaşıyoruz." diye konuştu.

Mutluluğun; fark etmek, etraftaki güzellikleri görebilmek ve her şeyin tadını çıkarabilmek olduğunu anlatan Murat şöyle devam etti: "İnsan nasıl susuz kaldığında bir bardak suyu kana kana içiyorsa, hayatı öylesine kana kana yaşamalı, tıpkı ağzımıza aldığımız lezzetli bir yiyeceğin tadını çıkara çıkara yemek gibi, tıpkı sıcak yaz güneşi altında serin masmavi denize daldığımızda hissettiğimiz o enginlik gibi. Dolu dolu mutluluğun tadına varmalı. Neden mi? Çünkü hayata, sadece bir pamuk ipliği ile bağlıyız.

İnsanlardan yaşarken yaptıklarından yarın hiç yokmuşçasına keyif almaları tavsiyesinde bulunan Murat, "Keyiflerinizi ertelemeyin. Keyiflerinize sevdiklerinizi de ortak edin, aynı tadı, aynı hazzı onların da alması için yardım edin. Öncelikle kendinizle barışık olun, hayatla barışık olmak için ilk şart bu." ifadesini kullandı.

Gerçek mutluluk için bütün insanlığın mutluluğunun gerekli olduğunu ifade eden Murat, "Başkalarının mutsuzlukları üzerine mutluluk kurmak veya başkalarının mutsuzluklarına rağmen mutluluğu yakalayabilmek mümkün değil." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER