ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:50

OMÜ Ziraat Fakültesi'nde damızlık hayvanların ıslahı tartışıldı


Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından düzenlenen, “Genomik Seleksiyon” başlıklı çalıştayda, damızlık hayvanların ıslahı alanında çalışan bilim adamları bir araya geldi.

Ziraat Fakültesi Fahrettin Tosun Salonu’nda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Biyometri Genetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Önder, yapılan bu çalıştayın bilim çevreleri için yararlı olacağını dile getirdi.
Doç. Dr. Hasan Önder, “Çiftlik hayvanlarında genomik damızlık değere göre yapılan seçim işlemine, ‘Genomik Seleksiyon’ adı verilmektedir. Çiftlik hayvanlarında genetik ilerlemenin arttırılması için DNA markörlerin kullanılması fikri uzun zamandır var olmasına rağmen, bu yöntem gelişen teknoloji ile birlikte hayvan ıslahının bir parçası olmaya başlamıştır. Ekonomik önemi olan karakterlerin çok sayıda gen tarafından belirleniyor olması hayvan ıslahını karmaşık bir bilim haline getirmektedir. Damızlık hayvanları çok karmaşık işlemler sonucunda seçebiliyoruz. Bu çalıştayın, hayvan ıslahı alanında çalışan ya da ilgilenen bilim çevreleri için yararlı olacağını düşünüyoruz. Alanlarında öncü olan, bizi kırmayarak buraya gelen hocalarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, çalıştayın başarılı geçmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Bozoğlu, “Günümüzde ve dünyada rekabet çok arttı. Rekabet gücünün arttırılması açısından bu tür çalışmalar çok önemli.” diyerek, katılımcılara başarılar diledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ise konuşmasında şunları kaydetti: “Genomik Seleksiyon Çalıştayı’na ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz. Üniversite olarak bu tür toplantılara elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz çünkü bu toplantıların ülkemizin geleceği açısından da son derece yararlı olduğunu düşünüyoruz. Elimizdeki kaynakları en verimli şekilde kullanmalıyız. Fakültemize ve Zootekni Bölümü’ne teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.”

Konuşmaların ardından, Iowa State Üniversitesinden Prof. Dr. Dorian Garrick ve Prof. Dr. Rohan Fernando’ya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halis Ölmez ve Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu tarafından hediyeler verildi. 2 gün boyunca devam edecek çalıştaya Lowa State Üniversitesinden Prof. Dr. Dorian Garrick ve Prof. Dr. Rohan Fernando, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halis Ölmez ve Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER