ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 15:44

Öğrencilere diş sağlığı eğitimi verdi


Samsun Medical Park Tıp Merkezi, Samsun Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde diş sağlığı semineri düzenledi. Seminerde Samsun Medical Park Tıp Merkezi Diş Hekimi Dt. Mert Akalın, diş sağlığı hakkında öğrencilere sunum yaptı.

Çok asitli yiyecek içecek tüketimi, sert diş fırçalama, diş sıkma sonucu mine aşınmalarının ortaya çıkabileceğini söyleyen Dt. Mert Akalın “Diş eti çekildiği zaman, dişin diş eti çizgisinin altındaki bölümü açığa çıkar. Bu bölüme diş kökü denir. Diş kökünden diş sinir merkezine giden, içi sıvı dolu çok küçük kanalcıklar vardır. Sıcak veya soğuk uyaran bu kanalcıklara temas ettiği zaman sinir uyarılır ve dişinizde sızlama meydana gelir. Diş hassasiyeti bazen kendiliğinden geçebilir. Ancak ihmal etmek ağızda başka sağlık sorunlarına yol açabilir.” şeklinde konuştu.

Samsun Medical Park Tıp Merkezi Diş Hekimi Dt. Mert Akalın “Diş eti çekilmesini önlemek için dişlerinizi günde iki kere fırçalayın ve diş ipi kullanın. Diş ara yüzleri ve diş eti çizgisi de olmak üzere ağzınızın tümünün temizlendiğine emin olun. Dişlerinizi nazikçe fırçalayın ve ekstra soft kıllı bir fırça kullanın. Ekstra soft kıllar diş eti çekilmesini ve mine aşınmasını önler. Asitli yiyecek içeceklerden uzak durun. Hassasiyet sorununuz devam ediyorsa diş hekimine başvurun.” tavsiyelerinde bulundu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER