ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:06

"Obeziteden kurtulmak için..."

"Obeziteden kurtulmak için..."


Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Rıza Aydın, dengeli beslenme ve fiziksel aktivite yaparak obezitenin önlenebileceğini söyledi.

Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi şeklinde tanımlanan obezitenin büyük bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirten Hasan Aydın, obezitenin nedenleri arasında, yanlış beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği, sık aralıklarla uygulanan çok düşük enerjili diyetler, yaş, cinsiyet, genetik etmenler, psikolojik problemler ve hormonal etmenlerin bulunduğunu kaydetti.

Obeziteli kişi sayısının son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe artmakta olduğunu sözlerine ekleyen Hasan Rıza Aydın, "Yalnızca yetişkin kadınlarda ve erkeklerde değil, gençlerimizde hatta küçük çocuk ve bebeklerimizi de büyük oranda etkilemektedir. Yeterli ve dengeli beslenme çocukluk çağından itibaren uygulanarak obezite oluşumu önlenebilmektedir. Küresel boyutta bir halk sağlığı problemi haline gelen obezite; toplumsal uyumsuzluklar, kas hastalıkları, ruhsal sorunlar, solunum zorluğu, kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, felç gibi sorunların ve hastalıkların oluşmasına, yaşam kalitesinin azalmasına ve hatta ölümlere yol açmaktadır." dedi.

Obezitenin belirlenmesi için çeşitli yöntemlerin bulunduğunu ifade eden Aydın, bunlarda en yaygın ve belirleyici olanının Beden Kitle İndeksi yöntemi olmakla beraber, obezite ile mücadelenin yaygınlaştığı son yıllarda bel çevresinin tek başına ölçülmesiyle de riskin belirlenebildiğini hatırlattı. Boya uygun vücut ağırlığının dengede tutulmasının uzun ve sağlıklı yaşamın anahtarı olduğunu belirten Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Aydın, "Kilo vermek için sağlığınızı bozacak yöntemlere yönelmeyiniz. Sağlık kuruluşuna başvurarak uzman kontrolünde sizin için hazırlanacak olan beslenme tedavisini uygulamanız sizin için en doğru yol olacaktır. Vücut ağırlığımızın denetimi için yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile sürdürülen bir yaşam biçimi seçilmelidir." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER