ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 13:57

Obezite eklem kireçlenmesine neden oluyor

Obezite eklem kireçlenmesine neden oluyor


Adana Özel Meridien Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Arıkoğlu, eklemlerde kireçlenme oluşmasını önlemek için en önemli faktörün obeziteden kaçınmak olduğunu söyledi. Bu konuda şikayette bulunanların kilolarından mutlaka kurtulmaları gerektiğini belirten Arıkoğlu, kilo vermenin kireçlenmeden kaynaklı yakınmaları azaltacağını vurguladı.
Halk arasında ‘kireçlenme’ olarak bilinen ‘artroz’ veya ‘osteoartrit’in, eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıktığını kaydeden Arıkoğlu, kemikleri birbirine bağlayan eklemlerde karşılıklı kemik yüzeylerini kaplayan, ağrısız ve kaygan hareketi sağlayan eklem kıkırdağı bulunduğunu hatırlattı. Arıkoğlu, “Yıllar içinde bu parlak ve düzgün yüzeyli doku aşınır, eskir ve yer yer dökülerek altındaki kemik ortaya çıkar.” dedi.

EN ÖNEMLİ BELİRTİ, AĞRI

Yaygın inanışın aksine artrozda, eklemlerde kireç birikmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Arıkoğlu, kireçlerin en sık yük taşıyan eklemlerde görüldüğünü, en fazla diz eklemi olmak üzere; kalça, el parmakları ve omurgada sık olarak tutulduğu bilgisini verdi. Arıkoğlu, kireçlenmenin en önemli belirtisinin ağrı olduğunu ifade ederek, eklemde şişlik, kemik çıkıntılar ve şekil bozukluklarının da diğer belirtiler olarak öne çıktığını belirtti.

Arıkoğlu, “Kemik yüzeylerin birbirine sürtünmesi sonucu tıkırtı şeklinde sesler duyulabilir. Eklemlerin hareket açıklığı azalır ve tutulan eklemde işlev kaybı ortaya çıkar. Hastaların yakınmaları soğuk ve nemli havalarda daha da artar.” diye konuştu. Kireçlenmeden korunmak için ne yapılması gerektiğini de anlatan Arıkoğlu, eklemlerde kireçlenme oluşmasını önlemek için en önemli faktörün obeziteden kaçınmak olduğunun altını çizdi.

Hastalık başladıktan sonra da kilo vermenin çok önemli olduğuna işaret eden Arıkoğlu, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “Kilo vererek hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve yakınmalar azaltılabilir. Düzenli ve zorlayıcı olmayan egzersizler, eklem sağlığı için önemli. Haftada 5 kez 20-30 dakikalık düşük yoğunluklu egzersiz, hem genel sağlık, hem de eklem sağlığı için faydalı. Yüzme, yürüyüş, bisiklet, golf gibi sporlar ileri yaşlarda bile yapılabilir.”

Obezitenin hastalığın ilerleme hızını etkileyen en önemli faktör olduğu uyarısında bulunan Arıkoğlu, şişman kişilerde kilo verme ile hem hastalığın belirtilerinin hafifleyeceği, hem de ilerlemesinin yavaşlayacağını dile getirdi. Arıkoğlu, hasarlı eklemi aşırı zorlamaktan kaçınarak yapılacak uygun egzersizlerin; kasları güçlendirmek ve eklem hareket açıklığını korumak açısından faydalı olduğunu ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER