ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:58

Obama’dan önemli Suriye açıklaması

Obamadan önemli Suriye açıklaması


ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’de kimyasal silahlar kullanıldığına dair kanıtların var olduğunu ancak kullanımlarına ilişkin soru işaretlerinin bulunduğunu söyledi.

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Obama, kimyasal silahların “oyunun kurallarını değiştirecek” nitelikte olduğunu yinelerken, kimyasal silahların nasıl, ne zaman ve kim tarafından kullanıldığının ise henüz bilinmediğini ifade etti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hükümetinin ülkede devam eden sivil savaşta kimyasal silahlar kullanmış olabileceğine ilişkin ön raporlara verdiği cevabı ısrarla savunan Obama, ABD’nin bütün unsurlar ortaya çıkmadan herhangi kesin bir adım atmayacağını belirterek, “Amerika’nın ulusal güvenliği ve kimyasal silahlara cevap niteliğinde herhangi bir adım atılması konularında kararlar verirken bütün gerçekleri bildiğimden emin olmalıyım. Amerikan halkının da beklentisi bu yöndedir” dedi.

Amerikan istihbarat teşkilatlarının Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin kesin bilgiler bulana kadar “tedbirli bir şekilde” ilerleyeceğini kaydeden ABD Başkanı Barack Obama, kimyasal silahların kullanımına yönelik belirleyici bir değerlendirmenin mevcut seçeneklerin yeniden düşünülmesine sebep olacağını söyledi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER