ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2014 Pazartesi 17:31

Nusaybin'de esnafı ziyaret ettiler

Nusaybinde esnafı ziyaret ettiler

MARDİN Valisi Mustafa Taşkesen ile Diyarbakır'da bulunan 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Nusaybin İlçesi'nde Kaymakamı Abdulhalim Can ile birlikte esnafı ziyaret ederek, Kobani protestoları sırasında çıkan olaylardan dolayı 'Geçmiş olsun' dileğinde bulundu.


MARDİN Valisi Mustafa Taşkesen ile Diyarbakır'da bulunan 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Nusaybin İlçesi'nde Kaymakamı Abdulhalim Can ile birlikte esnafı ziyaret ederek, Kobani protestoları sırasında çıkan olaylardan dolayı 'Geçmiş olsun' dileğinde bulundu.

Nusaybin'e gelen Vali Mustafa Taşkesen, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, İlçe Kaymakamı Abdulhalim Can eşliğinde ve sıkı güvenlik önlemleri altında ilçede esnaf ve çevrede bulunanları ziyaret etti. Kobani protestoları sırasında çıkan olaylardan dolayı 'Geçmiş olsun' dileklerinde bulunan Vali Taşkesen ile Korgeneral Yılmaz, ziyaret ettiği esnafla fikir alışverişinde bulunurdu. Vali ile Korgeneral Yılmaz'a gittikleri kahvehanelerde çay ve mıra ikram edildi. 6 Ekim'de başlayan olaylarda Mardin'de en çok kamu binasının yakıldığı yerin Nusaybin olduğunu belirten Vali Taşkesen, şöyle denildi:

"Özellikle tamamen yanan okullarda Nusaybin'de birinci. İki tane okulumuz hiç kullanılmaz halde. Süratle bu hafta onların da tamiratına başlayacağız. Buradaki olayları yakinen takip ettim ve valiliğin twitinden burayla ilgili iki tweet attım. Onlar da şundan bahsediyordu; Bazı grupların ki halk bunlara provokatör diyor. Bazı provokatörlerin halkın içinden güvenlik güçlerine ateş açmak suretiyle, onların da karşılık vermesini temin ederek halkın ölümüne sebep olmak vasıtasıyla galeyana getirip ilçenin tahrip edilmesini amaçladıklarına dair istihbari bilgiler aldık. Bu bilgiler nedeniyledir ki o kadar tahribat ve saldırıya rağmen güvenlik güçlerimiz son derece soğukkanlı biçimde davranmışlar ve kimsenin hemen hemen burnu kanamadan, bir can kaybı olmadan, bu vandalizmi atlatmış olduk."

Olaylar boyunca yurt genelinde 38 kişinin öldüğünü ifade eden Vali Taşkesen, şöyle konuştu:

"Bunu yapanlara şöyle seslenmek istiyorum; Bu olaylar nedeniyle yapılmak istenen her neyse, o şey ki hiç bir şey, bir masumun canından daha önemli değildir. 38 tane vatandaşımızı kaybettik. Bunların kanı üzerinden yapılacak hiç bir şey, hiç bir temel, hiç bir yapı tutmaz. Bu böyle bilinsin. Halkımızın çoğunun okuluna sahip çıktığını, bu olayları tasvip etmediğini biliyoruz. O da bize kuvvet veriyor. Biz yaraları, tahribatları en kısa zamanda çözeceğiz. Başbakanımız'ın dediği gibi, daha iyisini yapacağız."

Korgeneral Yılmaz, girdikleri bir kahvede ikram edilen myöreye özgü acı kahve 'Mırrayı' içti. Kaymakam Abdulhalim Can da kahvede bulunanlarla kısa süreli okey oynadı.

Vali Taşkesen ve beraberindekiler, kahvehane ziyaretinden sonra Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen ile Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.


 
  

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER