ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:26

Nilüfer’i Ramazan coşkusu şimdiden sardı

Nilüferi Ramazan coşkusu şimdiden sardı


 Her yıl Ramazan ayında tüm ilçeye gezici sahnesiyle renk katan Nilüfer Belediyesi, bu yıl ilk kez kurulacak sabit bir sokakla da gelenek ve göreneklerin yanı sıra bir kültür hazinesini de kente yaşatacak.

    Erzak yardımı, iftar programları, tatlı dağıtımı ve Nilüfer’deki tüm camilerin temizlenmesi konusunda da hazırlıklarını tamamlayan Nilüfer Belediyesi, Ramazan nedeniyle bir dizi etkinlik planladı. Barış ve kardeşliğin projesi olan ve Balkanlar’dan Kafkaslar’a tüm akraba kültürü temsil eden Anadolu Arastası için sayılı günler kalırken, Ataevler’de kurulacak Ramazan Sokağı’nda bu oluşum temsil edilecek.

    Anadolu Arastası’ndan 45 dernek, gelenek, görenek ve mutfak kültürlerinin yanı sıra tüm renkleriyle Ataevler’de Dört Mevsim Parkı’nda kurulacak Ramazan Sokağı’nda olacak.

    Nilüfer Belediyesi’nin Anadolu Arastası Kooperatifi'ni oluşturan derneklerle birlikte bu yıl ilk kez gerçekleştireceği Ramazan Sokağı’nda 45 derneğin standı yer alacak. Kurulacak sahnede bu derneklerden 25’inin yöresel etkinlikleri ağırlanacak. Ramazan Sokağı her gün iftardan yarım saat sonra geleneksel Ramazan eğlenceleri olan Karagöz-Hacivat, Ortaoyunu, Semazen, Aşuk ile Maşuk ve Sihirbaz gibi gösterileri sunacak. 10 Temmuz’dan itibaren; iftardan yarım saat sonra başlayacak olan bu etkinlikler, teravihe kadar sürecek.

    Bu arada Nilüfer Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan’da ihtiyacı olanlara erzak dağıtımının yanı sıra, iftar yemeği de düzenleyecek. Nilüfer’in köyden mahalleye dönüştürülen bölgeleri ağırlıklı olmak üzere birer akşam, toplamda 10 bin kişiye iftar verecek olan Nilüfer Belediyesi, 9 bin aileye erzak dağıtımı gerçekleştirecek. Ayrıca her akşam 3 cami olmak üzere bu yıl da Nilüfer’deki tüm camilerde teravih sonrasında tatlı dağıtımı yapılacak.

    Ayrıca ilçede bulunan tüm camileri yılda 4 kez temizleyen Nilüfer Belediyesi, bu çalışmaya Ramazan ayı öncesinde hız verdi. Nilüfer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, tüm camilerin halılarını Ramazan öncesinde bir kez daha yıkadı. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER