ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 13:16

Niğde'de çiftçiler hastalığa dayanıklı nohut üretecek


Hastalığa dayanıklı nohut üretimini artırmak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Niğde genelinde 16 ayrı köy ve kasabada 19 çiftçiyle demonstrasyon çalışması yürütüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Gıda ve Hayvancılık Müdür Vekili Hacı Yusuf Parlak, nohutun son yıllarda tarımsal üretimdeki payının gittikçe arttığını ifade ederek, özellikle kıraç alanlarda alternatif ürün olarak üreticiler tarafından tercih edildiğini belirtti.
Parlak yaptığı açıklamada, “İl Müdürlüğümüzce ilimiz nohut üretimindeki gelişmeye paralel olarak bölgeye uyumlu, yüksek verimli, hastalıklara dayanıklı, dik büyüyen ve dolayısıyla makineli hasada uygun çeşitleri belirlemek amacıyla bir çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmada Azkan ve Çağatay çeşitleriyle il genelinde 16 ayrı köy ve kasabada 19 çiftçimize demonstrasyon (deneme sahaları) kurulmuştur. Bu çalışmalar sonunda bu çeşitlerin ilimizdeki gelişim ve verim durumları değerlendirilerek gelecek yıllarda bu çeşitlerin yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar yapılacaktır." dedi.

Çalışmasını yaptıkları bu çeşitlerin 'Nohut Antraknozu' hastalığına dayanıklı olmasının büyük avantaj olduğunu vurgulayan Parlak, sözlerine şöyle devam etti: "Bu özellikleri nedeniyle erken ekim (15-30 Mart) mümkün olacaktır ki bu da verimi önemli oranda artıran bir faktördür. Ayrıca bu çeşitler dik büyüdüklerinden biçerdöverle hasadı yapılabilmektedir. Böylece hem daha geniş alanlarda ekimi yapılabilecek, hem de nohut tarımındaki önemli sorunlardan olan elle hasattaki işçi bulma sorunu ortadan kalkacak, üretim maliyeti çok önemli oranda düşecek ve karlılığın artışı sağlanmış olacaktır." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER