ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 16:02

Nevşehir’de şap aşılama kampanyası başladı


Nevşehir’de, 2013 Yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası başladı. 20 Kasım 2013 tarihine kadar devam edecek kampanya kapsamında, ilde bulunan yaklaşık 70 bin büyükbaş hayvanı aşılamanın yanısıra yetiştiricilerin işletmelerine, numaralarını gösteren plakaları da takılacak.

Şap aşılama kampanyasının başlaması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda, İl Müdürü Okan Yılmaz başkanlığında, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Rukiye Pınar, ilçe müdürleri ve veteriner hekimlerin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan İl Müdürü Okan Yılmaz, şap hastalığının eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanlarda görülen akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın sığır, manda, koyun, keçi ve domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda da görüldüğünü dile getiren Yılmaz, hastalıktan korunmada aşılamaların çok önem arz ettiğini vurguladı. Yetiştiricileri, büyükbaş hayvanlarına şap aşısı yaptırmaları konusunda uyaran Yılmaz, “İl genelinde 20 Eylül-20 Kasım 2013 tarihleri arasında büyükbaş hayvanların tamamını aşılamayı planlıyoruz. Aşılama esnasında 11 bin 594 işletmeye de yetiştiricilerin işletme numaralarının yazılı olduğu işletme plakalarını takacağız. Hayvan yetiştiricilerinin, şap aşılama kampanyasına göstereceği hassasiyet ve yoğun ilgi şap hastalığının görülmesini önleyecektir.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER