ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:15

Nevşehir’de 320 bin ton patates üretiliyor


Nevşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, ülke genelinde en fazla ekim yapılan ikinci il konumundaki Nevşehir’de 80 bin dekar alanda 320 bin ton patates üretildiğini söyledi.
Nevşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz yaptığı açıklamada, patates piyasasında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.
Çeşitli etkenlerle patatesin kilogram üretim masraflarının 25-30 kuruş olduğunu kaydeden Yılmaz, ama üreticilerin 2012 yılı içerisindeki satış fiyatlarının maliyetin altında kaldığını söyledi.
Fiyatlardaki dengesizliği gidermek üzere sektördeki tüm paydaşlarla çözüm arayışına girdiklerini anlatan Yılmaz “ 01 Ekim 2012 tarihinde Nevşehir Valiliği, milletvekilleri, üretici temsilcileri, pazarlama temsilcileri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratları ile sivil toplum örgütlerinin katılımlarıyla Nevşehir Dedeman Otel’de ortak akıl toplantısı düzenlenerek, sorunlar ve çözüm önerileri gündeme taşınmıştır. O günden bu güne geçen zaman zarfında, ihracatla ilgili kanun uygulamalarında değişiklikler yaşanmış ve yeni pazarlarla birlikte patates ihracatında olumlu gelişmeler olmuştur. 2012 yılı tüm sezon boyunca ihracat 6 bin 566 ton gerçekleşmiş iken, 2013 yılı içinde bulunduğumuz Nisan ayı dahil 32 bin 757 ton ürün ihracatı yapılmış olup halen yoğun bir şekilde devam etmektedir” dedi.
Piyasada denge oluşturmak ve özellikle fakir vatandaşlar ile mültecilere yardım maksadıyla MEDAŞ’tan sağlanan parasal kaynakla il genelinde Valilik öncülüğünde, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün katkılarıyla TAREKS A.Ş. firmasınca 5 bin ton civarında patatesin alınarak ilgili yerlere gönderildiğini de açıkladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER