ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:54

Neşet Ertaş Sempozyumu başladı

Neşet Ertaş Sempozyumu başladı


Ahi Evran Üniversitesi’nin (AEÜ) düzenlediği 'Uluslararası Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Sempozyumu' başladı.

İki gün boyunca sürecek olan sempozyum da 80’ni yurt içi 7’si yurt dışından olmak üzere 87 kişinin bildirisi sunulacak. Bayram Bilge Tokel’in 'Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş' konferansı ile başlayan sempozyum da sunulan bildiriler kitaplaştırılacak.

Üç ayrı salonda gerçekleşen sempozyuma da katılımcılar akademisyenlerle sınırlı değil. Neşet Ertaş konusunda söyleyecek sözü olan öğretmen, gazeteci, şair ve araştırmacılar da sempozyuma bildiri ile katılıyor. Katılımcılar arasında müzikologlar, Türkologlar, tarihçiler, ilahiyatçılar, halkbilimciler de bulunuyor.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam şunları söyledi: "Sempozyumda çok önemli bilim adamlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız, gazetecilerimiz, emekli öğretmenler, ilahiyatçılar, Türkologlar var. Bu sempozyumu, öncelikle ulusal olarak düşünüyorduk, uluslararası alandan da bildiriler gelince uluslararası boyut kazandı. Rusya Federasyonu, Almanya ve Kırgızistan’dan birer kişi, Azerbaycan’dan dört kişi olmak üzere yurt dışından toplam yedi kişi bildirileriyle katılıyor."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER