ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 11:39

MÜSİAD: SİADlar kalkınma için ortak akıl yürütmeli


MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni ve yönetim kurulu üyeleri, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği’ne (BUSİAD) nezaket ziyaretinde bulundu. Kültürpark BUSİAD Evi’nde gerçekleşen ziyarette MÜSİAD heyeti, BUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ve yönetim kurulu üyeleri tarafından ağırlandı.

Sivil toplum kuruluşlarının aralarındaki işbirliklerinin önemine dikkat çeken MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, “Şehrin kalkınması için tüm dinamiklerin ortak akıl ile hareket etmesi büyük kazanımlar sağlar. Bu noktada özellikle SİAD’ların işbirliği, fikir birliği yapması oldukça önemli” dedi.

MÜSİAD ve BUSİAD’ın Bursa için önemli çalışmalara imza atan iki önemli kuruluş olduğuna dikkat çeken Çepni, “Zaman zaman bir araya gelerek şehir hakkında yapabileceklerimizi hep birlikte gözden geçirmeliyiz. Şehrimize değer katmak sadece siyasilerin değil, hepimizin görevi.” diye konuştu.

MÜSİAD olarak Lojistik Köy projesine de tüm desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Çepni, “İhracatta İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelen Bursa için Lojistik Köy marka bir projedir. Projenin hayata geçmesi ile ihracatımız daha iyi noktalara gelmesi şehrin kalkınması ve istihdamın artması için önemlidir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2023 yılı için hedeflenen rakamlara ulaşmasının zor olmadığının altını çizen Çepni, şöyle konuştu: “2023 hedeflerini hepimizin sahiplenmesi gerekiyor. Bu noktada şehrimizde yeniliklere ihtiyaç var. Sağlık Serbest Bölgesi, savunma sanayinin gelişmesi gibi olgulara önem vermeliyiz. Suriye’de yaşanan olaylar hedefleri etkileyebilir; ancak hedef büyük ölçüde tutacaktır. Türkiye biraz daha hızlanmalı, oyunda değişimi sağlayarak, yenilikçi ürünler ve alternatif pazarlara yönelerek hedeflere ulaşmalıdır.”

Enerji verimliliği konusuna da değinen Çepni, “Enerji, en büyük ithalat kalemimiz. Üretim maliyetlerinde büyük bir girdi olan enerjiyi en verimli şekilde kullanmalıyız. Bunun haricinde kapasite kullanım oranları da arttırarak maliyetleri düşürebiliriz. Türkiye’nin kapasitesini tam anlamıyla kullanamama lüksü yok” diye konuştu.

“LOJİSTİK KÖY BİRÇOK SEKTÖRE CAN VERECEK…”

Türkiye’nin ekonomiye katkı açısından en önemli şehirlerinden birinin Bursa olduğunu belirten BUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz Yöney de, “Lojistik Köy Projesi, yalnızca sanayiye değil, birbiriyle bağlantılı bir çok sektöre de can verecek. Liman, demiryolu ve havayolunun etkin kullanılmasını sağlayacak olan proje, Bursa’nın ivme kazanmasını sağlayacaktır.” dedi.

Enerji verimliliği konusunda Türkiye’de bilincin geç oluştuğunu ifade eden Oya Coşkunöz Yöney, şöyle devam etit: “ABD, 1970’li yıllardan beri enerjiyi verimli kullanmak için çalışmalar yapıyor. ABD ile kıyasladığımızda bizim enerji verimliliği bilincine geç ulaştığımızı söyleyebiliriz. ABD şu an enerji verimliliğinden 2 milyar dolar kar sağlıyor. Biz de verimli enerji kullanımı sayesinde enerjiden yüzde 20 oranında kar sağlayabiliriz.”

SİAD’ların şehirler için önemli kuruluşlar olduğuna da vurgu yapan Coşkunöz Yöney, “SİAD’ların görevi şehirlere yön vererek yeni vizyonlar geliştirmektir. Bu bağlamda da SİAD’ların işbirliği noktasında buluşması ile kent kazanım sağlar. MÜSİAD ile de her türlü işbirliğine açığız.” ifadelerini kullandı.
Ziyarette ayrıca genel konular hakkında da karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER