ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 21:30

MÜSİAD, İran'la ticaret için bilimsel çalışma yaptıracak

MÜSİAD, İranla ticaret için bilimsel çalışma yaptıracak


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Erzurum Şubesi tarafından İran’a düzenlenen iş gezisinde Türkiye ile İran arasında yaşanan ticari sorunlar masaya yatırıldı.
İki gün süren görüşmelerde iş adamlarının yanı sıra Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fahrettin Korkmaz ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Biber’de heyette yer aldı. Heyette yer alan akademisyenler sayesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin bilimsel olarak geliştirilmesi hedefleniyor.

GÜVENLİ: İPEKYOLU ESKİ CAZİBESİNE KAVUŞMALI

MÜSİAD Erzurum Şubesi Başkanı Mustafa Güvenli, İpek Yolu güzergahında bulunan İran ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin istenilen seviyeye ulaşması konusunda sadece üzerlerine düşeni yapmakla kalmayıp ellerinden geleni her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi. Alınacak kararların son derece önemli olduğunu belirten Başkan Güvenli, “Uzun yıllar sosyal, kültürel, ekonomik ve ticari birlikteliklere imza atan İran ve Türkiye’nin, ithalat ve ihracatta istenilen seviyeye ulaşması için MÜSİAD olarak her platform ve zeminde üzerimizi düşeni yapıyoruz. Üniversitelerimizin de destekleriyle ticari sorunlar ve gümrük konusu bilimsel metotlarla incelenecek. Elde edilen veriler ışığında bir yol haritası çıkarılacaktır." dedi.

KOLEİNİ: İŞBİRLİĞİMİZİN DEVAMI VE ARTMASINI TEMENNİ EDİYORUZ

MÜSİAD’ındüzenlemiş olduğu iş gezisine Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Farettin Korkmaz, İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni temsilen Prof.Dr. Mehmet Biber, TRT Erzurum Bölge Müdürü Salih Lütfü Şengül ve iş adamları ile birlikte; Türkiye Tebriz Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Ali Özçınar katıldı.
Erzurum heyeti ilk olarak Tebriz Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Başkan Güvenli ve beraberindeki heyet, burada Tebriz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Parviz Koleini, Aras Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sadegh Najafi, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri ile birlikte bir toplantı düzenledi. Koleini, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, Erzurum heyetini İran’da görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Koleini, “İşbirliğimizin devamı ve artmasını temenni ediyoruz. Tebriz Ticaret Odası olarak iki şehir arasındaki ticaretin artmasını istiyoruz. MÜSİAD önemli bir adım attı ve uçak seferleri başladı. Bu seferler umarız devam eder. Umarız ki Erzurum ile ticaretimiz daha da iyileşir” dedi. Aras Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı SadeghNajafi de, “Serbest bölgeler dünyanın her bir yanında Türkiye’de de özel kanunlardan oluşturulmuştur. İran’da en büyük serbest bölgesi Aras Serbest Bölgesi’dir. Aras’ta yatırım için müteşebbislerden 20 yıl vergi alınmamaktadır” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER