ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 16:29

Muş Barosu'ndan Mısır’daki idam kararlarına tepki

Muş Barosundan Mısırdaki idam kararlarına tepki


Muş Barosu'na kayıtlı avukatlar, Mısır’da 529 kişiye verilen idam kararına tepki göstererek “Mahkemenin verdiği bu karar hukuki, adil ve doğru bir karar olmadığı, tamamen siyasi olduğu açıktır.” dedi.

Baro lokalinde bir araya gelen avukatlar adına açıklama yapan Muş Baro Başkanı Av. Feridun Taş, Mısır diktatörlüğünün, Mısır halkının direnişi sonucunda 30 yıllık iktidarını terk etmek zorunda kaldığını ve 2012 yılında yapılan seçimlerde oyların yarısından fazlasını alan Mursi’nin iktidara geldiğini söyledi. Baro Başkanı Taş, seçimlerden bir yıl sonra darbe yapılarak yönetime el konulduğunu ve darbeye ve zulme sessiz kalmayan Mısır halkının da direnişe devam ettiğini ifade ederek, bunun sonucunda birçok direnişçinin öldürüldüğünü, tutuklandığını ve işkenceye tabi tutulduğunu kaydetti.
“MAHKEMENİN VERDİĞİ KARAR HUKUKİ DEĞİLDİR”
Mısır’da darbeci zalimlerin değil, adalet, özgürlük ve demokrasi talep edenlerin mahkemeler önünde hesap verdiğini belirten avukat Taş, şunları söyledi: “Mısır’da darbeye karşı gösterilere katıldıkları ve şiddete teşvik ettikleri gerekçesi ile aralarında hamile kadınlarında bulunduğu 529 kişi hakkında idam kararı verilmiştir. 1920 yılında Türkiye’de kurulan ve kararları temyize tabi olmayan İstiklal Mahkemeleri gibi teknik ve hukuki anlamda yargılama dahi yapılmadan kutsal olan savunma hakkı en ağır bir biçimde ihlal edilerek jet hızıyla henüz ikinci duruşmada karar verilmiştir. Mahkemenin verdiği bu karar hukuki, adil ve doğru bir karar olmadığı, tamamen siyasi olduğu açıktır. Her açıdan evrensel hukuk kurallarına, adil yargılanma hakkına, insan haklarına ve onuruna aykırı olan bu kararın infaz edilmesi başta Mısır’da, İslam aleminde ve tüm dünyada istikrarsızlığa ve derin ayrışmalara neden olacaktır. Başta uluslararası insan hakları kurumları olmak üzere tüm ülkeleri Mısır’daki hukuk ve vicdan dışı yargılamaya karşı çıkmalarını ve infazların durdurulması için hukuki ve ahlaki duruş sergilemeye ayrıca yaptırımda uygulamaya davet ediyoruz. Mısır halkının demokrasi, adalet, insan hakları, temel özgürlükler yönündeki talep ve beklentilerini destekliyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER