ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Temmuz 2014 Pazartesi 21:34

"Mülteci" yalanlaması

"Mülteci" yalanlaması

Kadıköy Belediyesi bazı internet sitelerinde ’Belediye zabıtaları Suriyeli mültecileri toplayıp vapur aracılığıyla Eminönü’ne gönderiyor’ şeklinde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


Yapılan açıklamada, “Suriyeli mülteciler sorunu ne Kadıköy’ün ne de herhangi bir ilçe belediyesinin değil bizzat merkezi hükümetin sorumluluk alması gereken bir konudur. Sadece İstanbul’da sayılarının yüz binleri aştığı tahmin edilen ve durumları vicdanları yaralayan Suriyeli mültecilerle ilgili merkezi düzeyde acil adımlar atılmalı ve konu sosyal bir felakete dönüşmeden durumun hassasiyetini yansıtan bir irade sergilenmelidir” denildi.
Haberin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek; “Konuyla ilgili Kadıköy özelinde bazı internet sitelerine yansıyan biçimde belediyemiz zabıtalarının Suriyeli mültecileri toplayıp vapur aracılığıyla Eminönü’ne gönderdiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Temel insani gereksinimlerinden yoksun biçimde sokaklarda yaşamak zorunda kalan bu insanlar “dilenci” durumuna düşürülmüştür. Kadıköy’de uzun zamandır yurttaşların desteğiyle geçici çözümler üretilen bu durum artık çözümsüz bir hal almış yer yer vatandaş ve esnafın da şikâyetlerine konu olmaya başlamıştır” ifadelerine yer verildi.
Belediyenin mültecileri ‘tahliye’ etmek gibi bir politikasının bulunmadığına dikkat çekilerek “Belediyemizin, bazı internet sitelerine yansıdığı şekliyle Suriyeli mültecileri “tahliye” etmek gibi bir politikası ve buna yetkisi mevcut değildir. İlçemizde özellikle Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Suriyeli mültecilerin sayısı oldukça artmıştır. Barınma sorunu yaşayan Suriyelilerin Kadıköy’deki bazı mahallelerde yer alan metruk binalara yerleştiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda Fikirtepe’de yarı yıkılmış ya da yıkılma kararı alınan binalara da yerleşen Suriyelilerin temel yaşamsal ihtiyaçlarının karşılandığı şartlar olmadığı gibi merkezi hükümetten de bu konuda hiçbir destek söz konusu değildir” denildi.
Açıklamada, “Müteakip defalar konuyla ilgili resmi kurumlarla görüşmeler yapılmış özellikle metruk binalara yerleşmiş olan Suriyelilerle ilgili adım atılması talep edilmiştir. Meselenin asli unsuru biz olmamakla birlikte bu insani sorunun çözümünde oluşacak merkezi bir koordinasyona gerekli desteğin verileceğini buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Konuya duyarlı olan tüm kamuoyunun bilmesi gereken şudur ki ülkemizdeki Suriyeli mültecilerinin sorununun çözümü Kadıköy Belediyesi’nin gücünün ve yetkisinin çok üzerindedir” denildi.
(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER