ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 13:37

Muğla'daki sokak hayvanları için mobil hastane kuruluyor

Muğladaki sokak hayvanları için mobil hastane kuruluyor


Muğla ve köylerindeki hayvanlar kurulacak mobil hastane ile kontrol altına alınacak. Mobil hayvan hastanesinin kurulması için Fethiye Kaymakamlığı ve belediye arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokolle Muğla bölgesindeki hayvanlar Fethiye Belediyesi Mobil Kliniği ile kontrol altına alınacak.

        Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, aracın veteriner ve şoför ihtiyacını kendilerinin temin edeceklerini söyledi. Çalık, mobil hayvan hastanesi ile sokak hayvanlarının yapılacak bakım, rehabilitasyon ve aşılanması dolaylı olarak insana hizmet edilmiş olacağını kaydetti. Çalık, "Güzel bir amacı gerçekleştirmek için arkadaşlarımızın önünü açacağız. Onlar bu çalışmayı yürütecekler. Fethiye ve Fethiye civarında ki yerleşim birimleri Fethiye ve Muğla dışındaki yerleşim yerlerinde çalışmalarını sağlamak maksadıyla da Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile de aynı protokolü imzalayacağız." dedi.

        MOBİL HAYVAN HASTANESİ SOKAK HAYVANLARI İÇİN YOLLARA DÜŞECEK
        
        Çalışmaya destek olanlara sokak hayvanları adına şükran duyduğunu belirten Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, hayvansever Perihan Agnelli'ye çabaları için teşekkür etti. Atıl durumda duran bir mobil kliniği ilçe, belde ve köylerin yararlanması için yeniden dizayn ettiklerini anlatan Saatcı, "Biz aracı veriyoruz. Yenileyerek, çalışır bir durumda. Mobil aracımız sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve tedavisi konusunda her türlü desteği verecek. Böyle güzel insanlar bir araya geldiği zaman güzel sonuçlar ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

        İSVİÇRELİ VAKIFTAN 24 BİN EURO HİBE GELDİ

        2003 yılından 2006 yılına kadar Türkiye genelinde sokak hayvanları için hizmet veren otobüsü yüksek maliyeti nedeniyle Fethiye Belediyesi'ne hibe ettiklerini söyleyen hayvansever Perihan Agnelli, otobüsün hayvan hastanesi olarak hizmet verecek olmasının sevindirici olduğunu açıkladı.

        Çok eskiden beri kendilerini destekleyen İsviçreli bir vakfın kendilerine 24 bin Euro hibe gönderdiğini aktaran Agnelli, şöyle konuştu: "Vakıf yetkilileri beni arayıp, arabayı çalıştırmamı maddiyatı kendilerinin karşılayacağını söyledi. Aramızda öyle bir anlaşma yaptık. Bize sonsuz güvenleri var. Fakat ben bu derneği tekrar kurmak istemediğim için FETAV Başkanı olarak Dilek Hanım, Kaymakam Bey ile görüşerek kabul ettiler. Bu araba FETAV adına yollara gidecek. Fethiye’ye yaptıktan sonra Ege’ye doğru gideceğiz. 6 ay gibi bir vaktimiz var. Araba senelerdir duruyordu. Yapılması gereken çok işlemler vardı. Sağ olsun belediye başkanımız hepsine razı oldu. Kendi bütçesiyle bunları tamir ettirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER