ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:42

Muğla’daki barajların doluluk oranı yüzde 88


Muğla’daki Akköprü, Akgedik, Bayır, Mumcular ve Gedik barajlarının doluluk oranının ortalama yüzde 88 olduğu bildirildi. Vali Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında İl Koordinasyon Kurulu’nun 3. dönem toplantısı yapıldı. İl Genel Meclisi’ndeki toplantıya ilçe kaymakamları, belediye başkanları, daire müdürleri ve yatırımcı kurumların temsilcileri katıldı.

Vali Güvençer, açılış konuşmasında koordinasyon kurulu toplantılarında sıkıntıların gündeme geldiğini belirterek, “Bu sıkıntılar, 2013 yılının ikinci altıncı ayındaki mücadele ve azmimizi kırmamalı, moralimizi bozmamalı. Genel bütçe yatırımlarından aldığı pay konusunda Muğla, sahip olduğu değerleriyle çok daha iyisine lâyıktır. Halihazırda yürütülmekte 160 proje ve yaklaşık 3 milyon liralık proje bedeli var. Bu rakam, Türkiye genel ortalaması seviyesindedir. Bu kurulda üretilecek projelerle bunların merkezî hükümete iletilmesi durumunda, gerek proje sayısında gerekse ödenek konusunda çok daha iyi yerlere gelebiliriz. Elimizdeki tablonun bana verdiği mesaj, biraz daha süratlenmemiz ve kurumlar arası eşgüdümü kuvvetlendirmemiz gerektiği.” dedi.

Muğla’da yaklaşık 3 milyar lira bedelli toplam 670 projeden bir kısmının tamamlandığını kaydeden Vali Güvençer, “Bir kısmı bu sene yeni başlanacak projeler. Bu yıl yaklaşık 395 milyon lira tahsisli ödeneğimiz var ki özellikle yatırımcı kuruluşlarımızın bizden alacağı güçle bu, ek ödenek ve ilave tahsisatlarla tahmin ediyorum 500-600 milyon liraya ulaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ardından Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız bir sunum yaptı. Muğla’daki beş barajın doluluk oranlarını açıklayan Yıldız, “Barajlarımızda su sıkıntımız yok. Kentteki beş barajımızdan Akköprü yüzde 77, Akgedik yüzde 98, Bayır yüzde 98, Mumcular yüzde 84 ve Geyik yüzde 94 olmak üzere ortalama doluluk oranı yüzde 88’dir. Yeni ihale yapılan Yatağan Girme Barajı’nın 40 milyon lira proje bedeli var ve 4 milyon liralık 2013 yılı ödeneği hazır. İhaleyi alan firma da belli olmasına rağmen itiraz nedeniyle henüz işe başlanamadı.” şeklinde konuştu.

İl genelinde sektörler itibariyle yapılan değerlendirmede ise en yüksek harcamayı 36 milyon 333 bin lira ile ulaştırmanın yaptığı, ikinci sırada 13 milyon 304 bin lira ile enerji, üçüncü sırada 11 milyon 804 bin lira ile diğer kamu hizmetleri, dördüncü sırada 5 milyon 419 bin lira ile eğitim sektörlerinin geldiği açıklandı. Kuruluşlar itibariyle en yüksek harcamayı 22 milyon 500 bin lira ile Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü yaparken 11 milyon 273 bin lira ile Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ikinci, 9 milyon 046 bin lira ile İller Bankası İzmir Bölge Müdürlüğü üçüncü, 5 milyon 701 bin lira ile TEİAŞ 21. İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü dördüncü sırada yer aldı. Toplam 670 projeden 27 tanesinin bitirildiği, 170 projenin devam ettiği, 213'ünün ihale aşamasında olduğu, 260 projeye ise henüz başlanmadığı belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER