ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 14:49

Mısır'a, küresel destek çağrısı


Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Mısır'da gerçekleştirilen ve yüzüncü gününe ulaşan askeri darbeyi kınamak ve darbe muhaliflerine küresel destek eylemleri çağrısında bulunmak amacıyla basın açıklaması yapıldı.

Ereğli Ümmet İçin Dayanışma (ÜMİD) Platformu adı altında bir araya gelen çeşitli dernek, sendika ve siyasi parti temsilci ve taraftarları 100. gününü dolduran Mısır'daki darbeyi sloganlarla protesto etti. Platform Sözcüsü Ali Kabaş yaptığı basın açıklamasında, dünyada birkaç ülke hariç tüm ülkelerin, Mısır'da silahla yönetime el koyanlara karşı sessiz kaldığını iddia etti.

Kabaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Darbeciler ve cunta yönetimi, dünyanın sessiz kalmasından, sözüm ona demokrasi beşiği devletlerin yaşananlara seyirci olmasından aldıkları cesaretle, masum insanları öldürmeye devam ediyor. Ereğli ÜMİD Platformu olarak 'sen susarsan dünya susacak' diyoruz. Ve değerli kardeşlerimize sesleniyoruz. İnanmış, kurşunla kaynatılmış binalar gibi saf tutan insan denizi, tüm firavunları boğar. Hz. Musa buna şahit oldu, inşallah bizler de şahit olacağız. Bu gün Mursi ve İhvan'ı yalnız bırakmak, Mısır'ı Firavun'un uşaklarına teslim etmek demektir. Bizler Ereğli ÜMİD Platformu olarak yakınımızda ya da uzağımızda her nerede olursa olsun kardeşlerimizin direnişinin yanında, zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Vicdanı olan, insan olan herkesi darbeye, darbecilere, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, insan hayatına kasteden her türlü eyleme karşı çıkmaya, Mısır halkının direnişine, insanlığın dirilişine katkı sunmaya davet ediyoruz."

Açıklamaya katılanlar, Kabaş'ın açıklamasının ardından sloganlar atarak dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER