ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:10

Miniklerin gösterisi büyüledi


Mersin'in Silifke ilçesinde anaokullarının minik öğrencileri arasında yapılan çuval, ip çekme, yumurta taşıma, topla zıplama yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu. Minik öğrenciler yarışırken, velileri de alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde onlara destek verdi.

Silifke merkezde bulunan anaokulları ve ilkokulların ana sınıfları, 'Kır Çiçekleri Okul Öncesi Şenliği'nde buluştu. Silifke Şehir stadyumunda Zübeyde Hanım Anaokulu koordinesinde düzenlenen şenlikte ana sınıfı öğrencileri oynadıkları birbirinden farklı çocuk oyunları ile gönüllerince eğlendi. Palyaçolar eşliğinde çeşitli yarışmaların da düzenlendiği şenlikte, çocuklara bayrak, balon ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Bu yıl 8.'si düzenlenen şenlik kapsamında konuşma konuşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Recep Şeker, "Okul öncesi eğitimin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, bu konuda kamuoyu oluşturmak, anne-babaların ve toplumun dikkatini çekmek ve okul öncesi eğitimle ilgili çalışmalar ve yatırımlara öncelik vermenin önemini kamuoyuna anlatabilmek için her yıl geleneksel olarak düzenlenen Okul Öncesi Kır Çiçekleri Şenliğimizi gerçekleştirdik." dedi.

Çocukların zihinsel ve kişisel gelişiminin yüzde 70'inin 0–6 yaşlar arasında tamamlandığını hatırlatan Şeker, şöyle devam etti: "Bu nedenle 3–6 yaş arası dönem bilimsel açıdan eğitim yaşı olarak kabul edilir. İlçemizde de bu yaş gurubundaki tüm çocukların anayasanın 42. maddesinde belirtilen eğitim hakkından yararlanabilmeleri için okul öncesi eğitim kurumlarının yeterli sayıya çıkarılması konusunda çalışmalar hızla sürmektedir. Çocuklar evde yapamadıkları birçok faaliyeti okul öncesi eğitim kurumlarında gerçekleştirirken, arkadaşları ile konuşarak onların düşüncelerinden haberdar olurlar. Kendi görüşlerini ve düşüncelerini rahatça ifade edebilirler. Hatta oynadıkları oyunlarında arkadaşlarına karşı duygularını ifade etme fırsatı bularak rahatlarlar. Toplum olarak, çok sevdiğimiz çocuklarımız ve geleceğimiz için en kalıcı yatırımın eğitim olduğu bilincine vardığımızda tüm diğer sorunlarımızın kolayca çözümlendiğini göreceğiz."

Bu tür etkinliklerin toplumsal duyarlılığı arttırmada birer vesile olarak görülmesini isteyen Şeker, etkinliğe katkıda bulunan tüm okul öncesi eğitim kurumlarının öğrenci, öğretmen ve idarecileri ile velilere teşekkür etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER