ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2014 Pazartesi 11:04

Minikler yangın söndürmeyi öğreniyor

Minikler yangın söndürmeyi öğreniyor

Özel Kahramankent İlkokulu'nun minik öğrencileri, bir etkinlik çerçevsinde yangın tatbikatına katılarak, konuyla ilgili eğitim alınmasını sağladı.


Özel Kahramankent İlkokulu'nun minik öğrencileri, bir etkinlik çerçevsinde yangın tatbikatına katılarak, konuyla ilgili eğitim alınmasını sağladı. 

Okulun bahçesinde düzenlenen tatbikatta, itfaiye görevlileri tarafından öğrencilere, yangına karşı alınacak tedbirler, yangından korunma yolları ve yangına müdahalede belirlenecek harekât tarzı uygulamalı olarak anlatıldı. Daha sonra senaryo gereği, okulun alarmı çaldı ve okulda bulunan öğrenciler tahliye edildi. Binada mahsur kalan yaralı öğrenciler ise itfaiye erlerinin yardımıyla mahsur kaldıkları yerden aşağıya indirilerek okulun bahçesinde hazır bekletilen ambulansta tedavi edildi.

Okul Müdürü Aziz Türkmen, yangın ve doğal afetleri önceden belirlemenin mümkün olmadığını hatırlatarak öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla acil durum tatbikatı düzenlediklerini söyledi.

Öğrencilere küçük yaşta verilen bilginin daha kalıcı olduğunu belirten Türkmen, "Bilinçlenme insanlara ölüm, yaralanma, ekonomik ve psikolojik zararlar gibi bir sürü maddi ve manevi kayıpların önüne geçme fırsatı vermektedir. Bu tatsız trajedileri yaşayan yetişkin insanlar biraz bilgi sahibi olmalarına karşın, küçük çocuklarımız bunlardan pek haberdar değillerdir. O yüzden bu uygulamayla, küçük yavrularımıza bu gerçekleri öğretmeyi, eğitim ve öğretimin esas hayatı ve gerçekleri öğretmek olduğunu göstermeye çalıştık. Çünkü bir şeyleri kaybettikten sonra onun değerini anlamak ve ondan sonra önlem almaya çalışmak günümüz insanın bir özelliği olmamalıdır. İnsana verilen esas değer de bu olmalıdır." diye konuştu.

Özel Kahramankent İlkokulu'nun düzenli olarak her yıl doğal afet ve yangınlara karşı tatbikat gerçekleştirdiğini de belirten Türkmen, katkılarımdan dolayı Kahramanmaraş Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne ve Sağlık İl Müdürlüğüne teşekkür etti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER