ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 11:52

Minik mucitler Konya Bilim Festivali'nde buluştu


Konya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Bilim Festivali başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Selçuk, Necmettin Erbakan, Karatay ve Mevlana üniversitelerinin katkılarıyla Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen Konya Bilim Festivali'nin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bilim festivali ve bilim toplantılarının bundan sonra Konya Bilim Merkezi’nde yapılacağını müjdeledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Vali Aydın Nezih Doğan ve çok sayıda yetkilinin katıldığı açılışta Bilim Festivali gibi etkinliklerle Konya’da bilim havası estirmek istediklerini söyledi. "Tarihte bilimin, sanatın, kültürün merkezi ve başşehir olan Konya’ya 21. yüzyılda eski muhteşem günlerini yaşatmak istiyoruz." diyen Başkan Akyürek, Bilim Festivali gibi etkinliklerle Konya’da bilim havası estirmek istediklerini kaydetti. Başkan Akyürek, Konya’daki tüm öğrencileri ve bilime meraklı insanları Mevlana Kültür Merkezi’nde bulunan bilim istasyonlarını görmeye davet etti.

Programa katılan Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı son aşamaya getirilen Bilim Merkezi’nde insanlığa yararlı birçok yeni fikrin doğacağını belirtti. Yapımı tamamlanma aşamasına gelen Konya Bilim Merkezi'nin gurur ve heyecan verici olduğunu ifade eden Türkmenoğlu, bilimsel aktivitelerin gerçekleştirileceği Bilim Festivali’nin şenlik içinde geçmesini diledi. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da Bilim Festivali gibi etkinliklerin çocukların erken yaşlarda bilimin hayatın bir parçası olduğunu görmeleri açısından önemli olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve diğer protokol üyeleri kurdele keserek Bilim Festivali’ni başlattı.

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Konya Bilim Festivali’nde bilimsel sahne gösterileri, bilimsel söyleşiler, interaktif deney düzenekleri, dinozor maketleri, planetaryum, gezici bilim merkezi, robotlar gibi birçok içerik bulunuyor. Konya Bilim Festivali 12 Mayıs Pazar akşamına kadar Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nin açık ve kapalı alanlarında gezilebilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER