ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 15:32

Minibüsçülerin yol isyanı


Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, şehir merkezindeki trafik sıkışıklığının, alternatif yollarla rahatlatılmasını, esnafın mağduriyetinin bir an önce önlenmesini istedi.

Adana’da araç sayısı hızla artarken, yolların yetersiz kaldığını ifade eden Süzütek, şehir merkezindeki plansız çalışmalar yüzünden de bu güzergahlarda iş yapan hem toplu taşımacı hem de esnaf ve sanatkarların büyük zarar ettiğini vurguladı. Kenti yönetenlerin bu mağduriyete ‘dur’ deme vaktinin geçtiğine de işaret eden Başkan Sözütek, “Petrol fiyatları almış başını gidiyor. Bir avuç mazot 4.60 liraya çıkmış. Toplu taşımacı esnafımız, iş yapamıyor. Trafik tıkanıklığı yüzünden, eskiden 6 – 7 tur yapan dolmuşçu, bugün 4- 5 servis yapamıyor. Ancak, mazot tüketimi ise sürekli artıyor, zararımız büyüyor. Yöneticilerimiz bu meseleyi acilen çözmelidir.” dedi.
Başkan Sözütek, şehir merkezinde, özellikle, Sabancı Merkez Camii önü, Abidinpaşa, Alimünif Yeğenağa ve Kızılay caddelerinde yol ve kaldırım çalışmalarının, esnafı perişan ettiğini, yolların kapalı olması yüzünden iş yapamayan esnaf ve sanatkarların çek ve senetlerini ödeyemez olduğunu söyledi.

Büyükşehir Trafik Zabıtası’nın sadece dolmuş ve otobüslere yönelik çalışma yaptığını iddia eden Sözütek, “Zabıta, işgal altındaki yol ve kaldırımlardan sorumlu değil mi? Her yer parkometre olmuş. Kaldırımlar işgal altında. Karacaoğlan, Obalar ve Saydam caddelerinde yollarda çift yönlü yoğun park var. Biri üç sıra yapınca, trafik tıkanıyor. Her yer de sıkıntı var. Araç sayısı artıyor, yollar aynı. Çözüm, öncelikli olarak Adana’da alternatif yollar açılmalı. Alimünif Yeğenağa Caddesi minibüs ve küçük araçların geçişine mutlaka açılmalı. Tek taraflı, gidiş – gelişli toplu taşıma araçlarının gideceği yollar yapılmalı. Yol ve kaldırım işgallerine karşı denetimler sıklaştırılmalı. Seyhan Oteli önündeki karnıyarığın üzeri kapatılmalı.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER