ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 16:21

Midyat’ta üç okulda bilim fuarı düzenlendi


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği ülke genelinde seçilen bin pilot okulda düzenlenen bilim fuarlarından 3'ü de Mardin'in Midyat ilçesinde yapılıyor. Bu kapsamda Midyat Vali Kemal Nehrozoğlu Ortaokulu, TOKİ Ortaokulu ve Anadolu Lisesi’nde bilim fuarları törenle açıldı.

TOKİ Ortaokulu’nda düzenlene fuarın açılışına, Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Şirin Avcı, öğretmenler, öğrenciler ve veliler de katıldı. Yapılan açılışın ardından fuarda öğrenciler tarafından yapılan birbirinden ilginç icatlar sergilendi. Öğrenciler tarafından yapılan 37 proje katılımcıların beğenisine sunuldu.

ANADOLU LİSESİ BİLİM FUARI

Açılışını Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk’un yaptığı etkinlikte 'soğandan gelen enerji, bisikletle telefon şarj etme, güneş enerjisi ile çalışan maket araba, enerjisiz döngü' gibi çalışmaların yer aldığı fuar büyük ilgi gördü. Açılış töreninde Ağır Ceza Reisi Sezgin Güverçin, Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir ve kurum müdürleri de hazır bulundu.

ÖĞRENCİLER ANA DİLLERİNİ ARAŞTIRDI

Okul bahçesinde kurdukları stantlarda çalışmalarını ziyaretçilere anlatan öğrencilerin bilimsel çalışmalarında özellikle toplumsal olaylara değindikleri gözlemlendi.

'Annemden öğrendiğim dil, ondan emdiğim süt kadar değerlidir' sloganıyla yola çıkan ve Midyat’ta 120 kişiye ana dillerini ne kadar kullandıklarını soran öğrenciler, yaptıkları değerlendirmeleri ziyaretçilere aktardı. 'Evinizde en çok konuşulan dil hangisidir?' sorusunu ankete katılanlara soran öğrenciler, yaptıkları değerlendirmeler sonucu Midyat’ta konuşulan yerel dillerden kaybolma kaygısının en fazla Süryanice dilinde olduğu sonucuna ulaştı.

Yapılan anket sonucunda yerel dillerin okullarda seçmeli ders olarak okutulması yetersiz görülürken, evde en çok kullanılan dil yüzde 37'lik oranla Türkçe olurken, yüzde 31 Kürtçe, yüzde 17 Arapça, yüzde 15 ise Süryanice oldu.

Fuarla ilgili açıklama yapan okul Müdürü M. Şerif Candemir, "Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, TÜBİTAK’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile olan protokolü gereği Türkiye genelinde seçmiş oldukları bin okuldaki pilot uygulama olarak 4 bin 6 TÜBİTAK Bilim Fuarları adı altında bir uygulama başlatmıştır. Bu uygulamada gençlerimizin erken dönemlerinde bilim araştırmalarıyla ilgilenmeleri ve eğlenirken öğrenmeleri amaçlanmıştır. Bizler Midyat Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri olarak Türkiye genelindeki bu uygulama içinde yer almış olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz." dedi.

VALİ KEMAL NEHROZOĞLU BİLİM FUARI

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Garnizon Komutanı Veysel Biçer, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Şirin Avcı’nın katılımıyla Vali Kemal Nehrozoğlu Ortaokulu’nda fuarın açılışı gerçekleşti.

60 projenin sergilendiği fuarda bir konuşma yapan okul müdürü Abdullah Kurnaz, "Fuarda sergilenen projelerde emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu tür etkinliklerimiz artarak devam edecektir." dedi. Ayrıca fuarda öğrencilerin teknoloji ve tasarım dersinde yaptıkları ürünleri ve resim dersinde yaptıkları resimler de sergilendi.

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Şirin Avcı, burada yaptığı konuşmada, bu tür faaliyetlerin öğrencileri bilimsel çalışmaya sevk ettiğini belirterek öğretmen ve öğrencileri kutladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER