ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 18:52

MHP'li Kaya: Çanakkale, Türk coğrafyasının şeref madalyasıdır


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat İl Başkanı Cevdet Kaya, Çanakkale Zaferi’nin, Allah’ın yardımı ve inançla kazanılmış bir zafer olduğunu belirterek, Çanakkale’nin Türk coğrafyasının şeref madalyası olduğunu söyledi.
MHP il Başkanı Cevdet Kaya, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümü ve Şehitler Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada Çanakkale Deniz Zaferinin inancın zaferi olduğunu belirtti.
Kaya, "Çanakkale’de 1915 yılının 18 Mart’ında yaşananların sene-i devriyesini, kalbimizin en derin köşesinde anarak idrak ettiğimiz bu günde, İstiklal Marşı’mızın “Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” dizelerindeki bağımsızlık ateşinin, sadece Türk Tarihi’ne değil dünya tarihine vurulan bir damga olduğunu söylemek hakikatin ta kendisidir.Mehmet Akif’in “Kimi Hindu kimi yamam, kimi bilmem ne bela” diye tabir ettiği, Çanakkale’ye dünyanın birçok yerinden gelen işgalci güçlerle girişilen haklı mücadele dönemi, sarsılmaz bir milli iradenin tüm hatlarıyla belirdiği dönemdir. Bu zafer akabinde çağdaş Türkiye’nin temellerinin atılmasına ve milli bilincimizin vücut bulmasına ilham olmuştur."dedi.
Çanakkale’de verilen mücadelenin dünya tarihine yöne verdiğini kaydeden Kaya, şunları kaydetti: "Çanakkale'de verilen mücadele, Sakarya'ya irşad olmuş, Dumlupınar'da alevlenmiş, Afyon Kocatepe'de ayağa kalkmış nihayetinde Türk’ün tarihten silinmeyeceği, İzmir'de namusumuza göz dikenlerin denize dökülmesi ile tescillenmiştir. Çanakkale, imanlı insanların en zor şartlarda bile aşılmaz gibi görünen dağların aşılabileceğini, geçilmez gibi görünen deryaların geçilebileceğini, bükülmez gibi görünen bileklerin bükülebileceğini gösteren Türk coğrafyasının şeref madalyasıdır. Çanakkale Zaferi, Allah’ın yardımı, inanç ve damarlarımızdaki “Asil Kanla” kazanılmış bir zaferdir. Şanlı Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümünde, askeri dehası sayesinde Türk milletine Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyorum. Ayrıca, vatan savunmasında canlarını çekinmeden ortaya koyan, böylece Allah katında en kutlu mekânlardan biri olan şehadet mertebesine erişen Türk askerlerinin ruhunun şad mekânının cennet olmasını Cenab-ı Hakk’tan dilerim."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER