ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 17:29

Mezarlık projesi hazır, ihaleye çıkacak


Zonguldak Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Yeni mezarlık projemiz son aşamasına geldi. İnşallah en yakın zamanda yeni mezarlığımıza geçeceğiz.” dedi.

Kurban Bayramı'nın arefe gününde Ereğli Belediyesi tarafından şehir mezarlığında Mevlid-i Şerif okutuldu. Öğle namazını müteakip düzenlenen mevlidi şerif öncesinde halk kabirleri ziyaret ederken, kabir başında dua edildi, Kur'an-ı Kerim okundu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bu yılki katılımın daha fazla olduğunu söyledi. Bunun, insanların ölülerine ve mezarlığa sahip çıktığının göstergesi olduğunu belirten Posbıyık, “Burada belki nesli tükenen, bir Fatiha’ya ihtiyacı olan insanlarımız, ölülerimiz var. İşte biz de bu organizasyonu, özellikle nesli tükenen geçmişlerimiz için ve burada yatan analarımız, babalarımız ve çocuklarımız için yapıyoruz. 1994’ten itibaren bu işi başlattık, Bütün Karadeniz Bölgesi’ne ve Türkiye’ye dalga dalga yayılmaya başladı. Dolayısıyla çok hayırlı bir iş yaptığımızı daha iyi anlıyorum. Bugün burada bulunan değerli hocalarımızdan Allah razı olsun diyor, şükranlarımı sunuyorum. Yüce Allah’a yalvarıyorum; inşallah hepimizi, hiç eksilmeden önümüzdeki yılki mevlidimizde de hocalarımızla birlikte burada olmayı, dua etmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” diye ifade etti.

Posbıyık, Ramazan Bayramı arifesindeki mevlitte de gündeme getirdiği, Belen Sanayi Sitesi’ndeki yeni mezarlık alanında projenin tamamlanma aşamasına geldiğini hatırlatarak, “Yeni mezarlık projemizin son aşamasına geldik. Yeni Belen Mahallesi’nde 130 bin metrekare yer istimlak ettik. İçinde gasilhanesi, şehitlik mezarlıkları, tören alanı, hocalarımızın binası, bir cami ve aynı zamanda taziyelerin kabul edildiği bir oda olacak. Ada-parsel-pafta bazında yapılacak olan mezarlıkta kurulacak bilgisayar sistemiyle uzun yıllar sonra da mezarlıklar tespit edilebilecek. Mimarlarımızı Türkiye’yi dolaştırdık, alasını hazırlattık ve ihaleye verdik. Projemiz bitmek üzere. Mezarlıkta yer kalmadığı yönünde kulağımıza söylentiler geliyor, kimse endişe etmesin. İnşallah en yakın zamanda yeni mezarlığımıza geçeceğiz. En büyük arzularımdan biri de Avrupa’ya gittiğimde gördüğüm gibi yeşil ve itinalı bakımlı bir mezarlığa sahip olmaktır. İnşallah gözlerimizi kapatmadan öyle bir mezarlığı Ereğli halkına hediye etmek istiyoruz." diye konuştu.

İmam hatiplerin Kur’an okuduğu, ilahiler seslendirdiği mevlitte dualar edildi. Vatandaşlara et kavurma, pilav ve ayran ikramında bulunulan programa, eski AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, bazı belediye başkan yardımcıları, CHP’li belediye meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Muhammet Arslan, bazı CHP ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Bazı şehit aileleri de çocuklarının mezarı başında dua etti. Bu sırada mezarlıkları sulamak isteyen vatandaşlar, çeşmelerin başında kuyruk oluşturdu.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER