ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 11:46

Metro ve Ankaray'da merdiven ve asansör sayısı artıyor

Metro ve Ankarayda merdiven ve asansör sayısı artıyor


Büyükşehir Belediyesi, Ankara’daki Metro ve Ankaray istasyonlarına toplam 42 adet yeni yürüyen merdiven ve 14 adet de engelli asansörü yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Ankaray ve metro ile seyahat eden Başkentlilerin, istasyonlarda da rahat ve güvenli hareket edebilmeleri için çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Kızılay-Batıkent arasındaki 12 metro istasyonu ve Dikimevi-AŞTİ arasındaki 11 Ankaray İstasyonu’nda hizmet veren 54 asansör, 76 yürüyen merdiven ve 4 yürüyen yola ek olarak şimdi de Kızılay istasyonu başta olmak üzere yenilerinin yapımına başladı.

Her yıl Türkiye nüfusunu aşan yolcunun taşındığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin Başkentlilerle 30 Ağustos 1996’da tanıştırdığı Ankaray ile 28 Aralık 1997’de hizmete sunduğu metro, raylar üzerinde hızlı, güvenli ve modern seyahat imkanıyla göz dolduruyor. İstasyonlarda Başkentlilerin ve engelli vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda yeni çalışmalar yapılıyor. Başkentliler, güvenlik kameralarıyla 24 saat izlenen, engelliler için düzenlemelerin bulunduğu, güvenlik elemanlarıyla korunan istasyonlarda huzur içerisinde yolculuk gerçekleştiriyor. Ankaray ve Metro’da seyahat eden Başkentliler, istasyonlarda modern asansör ve yürüyen merdivenlerle karşılanıyor.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA HİZMETE GİRECEK

EGO Raylı Sistemler Daire Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma kapsamında mevcut 36 adet yürüyen merdiven ile 1 adet asansörün yenileneceğini kaydeden yetkililer, “Ayrıca başta Kızılay olmak üzere metro ve Ankaray istasyonlarındaki toplam 42 yeni yürüyen merdiven yapımına başladık. Şimdiye kadar vatandaşların, yerin metrelerce altından yukarıya çıkmalarını sağlayan sabit merdivenlerimizin yanı sıra istasyonlara yaptığımız yürüyen merdivenler de büyük kolaylıklar sağlıyordu. Ayrıca AŞTİ İstasyonu’nda terminale geçiş için özellikle bagajları olan vatandaşlarımızın hizmetine sunduğumuz 4 adet yürüyen yol da özellikle eşya taşıyan yolcularımız için büyük avantaj. Toplam 74 adet yürüyen merdivenimizin yanı sıra Başkent’in en hızlı toplu taşım aracı metro ve Ankaray’da yenilerinin yapımı için start verdik. Önümüzdeki aylarda hizmete açılması planlanıyor.” dedi.

14 YENİ ENGELLİ ASANSÖRÜ

Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent’teki engelli vatandaşların rahat ve güvenli bir şekilde ulaşımlarının sağlanmasına yönelik olarak başlattığı seferberliğin yanı sıra istasyonlara yapılacak yeni engelli asansörlerinin büyük rahatlık sağlayacağını kaydeden yetkililer, “İstasyonlarımızdaki iz yollarının yanı sıra engelli vatandaşlarımız için özel dizayn edilmiş yeni asansörlerimiz de bu özel insanlarımızın hizmetinde olacak. Mevcut 54 engelli asansörümüze ek olarak yapılacak bu 14 adet yeni asansörümüz, engelli vatandaşlarımız ile hamile, yaşlı ve gazilerimize de büyük kolaylık sağlayacak.” diye konuştu.

Metro’daki 12 istasyona toplam 28 yeni yürüyen merdiven yapımına başlandığını, buna ek olarak Kızılay’a 2, Sıhhiye’ye 3, Ulus’a 1, Demetevler’e1, Hastane’ye 1, Batıkent’e 3 yeni asansör yapılacağını kaydeden yetkililer, “Kızılay istasyonumuzdaki toplam 36 yürüyen merdiveni ve bir asansörümüzü de yeniliyoruz.” dedi.
Emek, Bahçelievler, Maltepe, Demirtepe, Kolej, Kurtuluş ve Dikimevi Ankaray istasyonlarına 14 yeni yürüyen merdiven yapıldığını ifade eden yetkililer, bunun yanı sıra Emek, Kurtuluş ve Kızılay istasyonuna engelli asansörü yapımı için de çalışmaların sürdüğünü aktardı. C




KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER