ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 21:01

"Merzifon’da ihracat 100 milyon doları aştı"

"Merzifonda ihracat 100 milyon doları aştı"


Kaymakam Mehmet Fatih Geyim, Merzifon'dan yapılan ihracatın, 2011 yılında 68 milyon 776 bin lira seviyesinden, 2012'de 72 milyon 226 bin liraya yükseldiğini belirterek, "Yalnız ilçemizde faaliyet gösteren firmaların çoğunluğu Merzifon Vergi Dairesi'ne bağlı değil. Bu ayrıntıyı değerlendirdiğimizde, ilçemizde ihracatın 100 milyon doları aştığını düşünüyorum.” dedi.

Tarihi, kültürel zenginlikleri ve doğal güzelliklerin yanı sıra yaklaşık 55 bin civarındaki nüfusu ile Orta Karadeniz Bölgesinin önemli yerleşim birimlerinden biri olan Amasya’nın Merzifon ilçesi, 2012 yılında yapılan 100 milyon dolarlık ihracatla da adından söz ettiriyor.
Kaymakam Mehmet Fatih Geyim, ilçede üretim yapan sanayicilerin çabası ile dünyanın dört bir yanına Merzifon’dan ihracat yapıldığını söyledi.

Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında, Merzifon Vergi Dairesi Müdürü Yavuz Duran ile Vergi Dairesi personeli, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk koydu. Ardından Duran ve beraberindekiler, Kaymakam Geyim’i ziyaret ederek, Vergi Haftası kokartı taktı.

Ziyarette konuşan Kaymakam Geyim, ilçede mobilyadan giyime, ankastreden plastiğe, gıda ürünlerinden mobilyaya kadar geniş bir yelpazede üretilen ürünlerin Avrupa ülkelerine gönderildiğine dikkat çekerek, özellikle son yıllarda birçok firmanın ilçede yatırım yapmak için sıraya girdiğini söyledi.

Geyim, ilçe olarak hem ihracatta hem de istihdamda büyüdüklerini ve ilçenin her zaman yatırımcılara açık olduğunu vurguladı. Geyim, şunları kaydetti: “Bölgemizin yatırım konusunda her türlü imkana sahip olması ve ilçemizde son yıllarda büyük firmalar tarafından yapılan yatırımlar, ilçeyi adeta cazibe merkezi haline getirdi. Merzifon Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'ndeki genişletme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yeni yatırımcı gelerek, yeni fabrikaların kurulabilmesinin önünü açacak olan genişletme çalışmaları bölge için önemlidir. OSB’nin genişlemesi istihdamı da artıracaktır.”

Merzifon’un ekonomik açıdan geliştiğini belirten Geyim, “Devletin en önemli geliri vergilerdir. Devletlerin, bölgelerin, şehirlerin ekonomik durumları, vergilerinden analiz edilebilir. Gelişimin fotoğrafını da ekonomiye bakarak görebiliriz. Bu manada Merzifon'un 2012 yılını ekonomik açıdan değerlendirdiğimizde görüyoruz ki Merzifon'da ekonomi gelişti. Merzifon’un 2012 yılındaki tüm geliri 73 milyon 937 bin lira, tahsilat ise 50 milyon 286 bin lira. 2011 yılında 68 milyon 776 bin lira seviyesinde olan ihracat, 2012 yılında 72 milyon 226 bin liraya yükselmiştir. Yalnız ilçemizde faaliyet gösteren firmaların çoğunluğu Merzifon Vergi Dairesi'ne bağlı değil. Bu ayrıntıyı değerlendirdiğimizde, ilçemizde ihracatın 100 milyon doları aştığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER