ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 11:53

Mersin ASİAD, İŞKUR fırsatlarını üyelerine tanıttı


Mersin Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD), işadamlarına yönelik bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. ASİAD tarafından, Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen programda, İŞKUR fırsatları ve teşvikler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Mersin ASİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, İş-Kur yetkilileri firma sahiplerine teşvik ve desteklerle ilgili bilgi verdi. İŞKUR’un kamu ve özel sektör ile iş arayanlar arasında köprü olduğunu belirten yetkililer, iş arayanların ve işverenlerin İl Müdürlüğü'nden ilan vererek taleplerini iletebileceğini vurguladı.

İŞKUR bünyesindeki iş ve meslek danışmanlıklarının yoğun çalışmalarıyla, işverenlerin eleman ihtiyacını karşılamasında önemli bir görev üstlendiğini belirten uzmanlar, işveren ve iş arayanların ihtiyaçlarının ve taleplerinin daha kısa sürede karşılanarak çözüme kavuşturulduğuna dikkat çekti.

İŞKUR fırsatlarının anlatıldığı sunumda, teşvik ve desteklerin işverenler için büyük önem taşıdığına dikkat çekilirken, iş arayanların da kısa sürede istihdam edilebildiği vurgulandı. Bu fırsatlardan İşbaşı Eğitim Programı hakkında bilgi veren uzmanlar, “Program kapsamında en az 2 ile 10 çalışanı bulunan ve kuruma kayıtlı işyerlerine, bir katılımcı İŞKUR tarafından azami 160 fiili gün desteklenmektedir. 11 ve üstü mevcut sigortalı çalışanı olan işyerlerine ise çalışan sayısının onda biri kadar katılımcı verilebilmektedir. Program süresince katılımcı zaruri giderleri (günlük 25 TL) ve sigorta prim giderleri Kurum tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde işverenler, katılımcıyı işin başında görme imkânı bularak kendi ihtiyacına göre yetiştirebilmektedirler. Yeni alınan bir personelin deneyim, teorik bilgi kazanması, işe ve işyerine uyum süreci bu programla daha da kolaylaşmaktadır” açıklamasında bulundu.

Program amacının iş arayanların mesleki yeterliliklerini geliştirmek, firmalara zaman, maliyet ve fayda avantajı sağlayarak maliyetsiz olarak kendi elemanını yetiştirmek olduğu belirtildi.

ASİAD Başkanı Emin Rıdvan Oğuz, işsizlik sorununun en aza indirilerek istihdamın artırılmasına yönelik İŞKUR’un çalışmalarını çok başarılı bulduğunu belirtti. "İş arayanlar ile firmalar arasında önemli bir işlev gören İŞKUR'un sunmuş olduğu teşvik ve destekleriyle de işverenlere büyük avantajlar sağladığını anlatan Oğuz şöyle devam etti: "Bu nokta da firmalarımızdan bu fırsatları iyi değerlendirmelerini istiyoruz. ASİAD olarak devlet desteklerinin ülke ekonomisine katkı sağlanması için kullanılması aynı zamanda firmalarında kendini geliştirmesini istiyoruz. Bu amaçla her zaman işverenlerin bilgilendirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz."

İŞKUR’un 3 - 4 Ekim’de Kongre Sarayı’nda düzenleyecek olduğu 3. Mersin İstihdam Fuarı’na da katılacaklarını ifade eden Oğuz, tüm işverenleri programa davet ederek, organizasyonun Mersin için önemli olduğunu vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER