ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 12:43

Menevşe: Adana eski canlılığına kavuşmalı

Menevşe: Adana eski canlılığına kavuşmalı


Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana’yı eski cazibe merkezi haline getirebilmek için birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti genel kurulunun ardından göreve yeniden seçilen Başkan Cafer Esendemir ve yeni yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Menevşe, Adana’nın kalkınabilmesi için sivil toplum örgütlerinin yanı sıra basının da katkısının yadsınamaz olduğunu kaydetti.

Menevşe, 1973 yılında Adana’ya geldiğini, o zaman Atatürk Caddesi, Belediye Önü ve Sular semtinin çok hareketli ve cazip konumda olduğunu, ekonomide canlılık yaşandığını belirtti. Menevşe: “Ama ne yazık ki şu an o canlılığı göremiyoruz. Adana ekonomisi, Türkiye ekonomisine göre aynı oranda görüntüler yaşanıyor. Adana’nın dış ticarette sıkıntısı var. Bunun nedeni de büyük entegre tesisleri olan Bossa, Güney Sanayi, Özbucak, Çukobirlik, Paktaş gibi fabrikaların kapanmasından dolayı kent ekonomisinde bir gerileme söz konusu oldu. Ama ben yine de; bu kent için umutluyum. Çünkü KOBİ’lerin oluşmasıyla birlikte piyasanın canlanacağına ve yeniden eski parlak günlerine kavuşacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

ADANA’NIN GELECEĞİ İYİ OLACAK
ATO Başkanı Menevşe, kentimizin geleceğinin iyi olacağını, bunun için de biraz daha proje üretmeli, ekonomiyi harekete geçirecek çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi. Menevşe şöyle dedi; “Bizim gibi odaların Adana için çaba göstermesi gerekiyor. İhracatımızı tetiklemek ve daha ileriye taşımak için girişimlerimiz devam ediyor. Yurt dışında işadamlarını buraya getireceğiz. Bu hemen olmayabilir ama bir-iki yıl içerisinde bunun Adana açısından olumlu katkısını göreceğiz. Adana Portakal Festivali gibi diğer festivallere ve fuarlara sahip çıkmalı. Adana’yı eski cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Biz bu çalışmalarımızı yaparken başkanlar düzeyinde birliğimizin sağlanması için uğraşacağız.”

YEREL SEÇİMLER ÖNEMLİ
Menevşe, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerin kentimiz açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparken, “Şu anda gördüğümüz 3 partinin de adayı birbirinden kıymetli. Seçilecek olan belediye başkanının Adana’nın önünü açacağına inanıyorum.” diye konuştu. ATO Başkanı Menevşe, sağlık turizminde Adana’nın neredeyse hiçbir kazancının olmadığına dikkat çekerek, “Malesef Kültür ve Turizm Bakanımız Adanalı ama bu konuda kentimiz için şu anda turizm alanında hiçbir şekilde yatırım yapılmamaktadır. Özellikle o kadar çok otel yapılmasına, tarihi doku ve kültürel potansiyelinin yanı sıra doğal güzelliklere de sahip olan Adana, turizm pastasından yeterince pay alamamaktadır. İnanç turizminde de çok gerilerdeyiz. Adana’ya yönelik profesyonelce projeler üretmeli, yerli ve yabancı turistleri inanç turizmine çekebilmek için sahip olduğumuz tarihsel kalıntıları tanıtmalıyız. Adana’nın sahip olduğu tarihi ören yerlerinin tanıtılması için yerel yönetimlere ve basına da büyük görevler düşüyor.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER