ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 12:56

Memurlar Vakfı üyeleri, Bosna’ya gezi düzenledi

Memurlar Vakfı üyeleri, Bosnaya gezi düzenledi


Memurlar Vakfı Sincan Şubesi Yöneticiler Kulübü, sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında Bosna Hersek’e gezi düzenledi.

Blagaj şehirlerini kapsayan geziye, Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, Ayaş Kaymakamı Hasan Balcı, çok sayıda daire başkanı ve müdürler ile Memurlar Vakfı Sincan Şubesi Başkanı Erdoğan Avcu katıldı. Avrupa’nın göbeğinde en amansız saldırılarla tarihten silinmeye çalışılan, ülkesini savunan şehitlerin ve vasiyetinde beni silah arkadaşlarımın yanına defnedin diyen Bilge Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in mezarı’nı ziyaret ettiklerini belirten Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, "Bosna'da şehirlerin her yerinde karşımıza çıkan şehitlikler, beyaz mermerden yapılan mezar taşları, insanların simalarına yansıyan keder, hepsi bizlere derin bir hüznü ve Avrupa’nın ortasında terk edilmiş bir İslam coğrafyasının yalnızlığını hissettirdi." dedi.

Geziye katılan Memurlar Vakfı Sincan Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Avcu, 1363’te Horasan’dan gelip Blagaj Şehrine yerleşen Alperenler Dergahı, tarihe tanıklık eden Mostar Köprüsü, Sadrazamlar şehri olarak bilinen 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi, Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu ve Ahitname'yi yazdırdığı Konaçi Köyü, Gazi Hüsrev Bey’in yaptırdığı Camii ve o günden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi ve savaş zamanında kazılan ve savaşın kaderini değiştiren 800 metrelik tünelin gezilmeye ve görülmeye değer olduğunu söyledi.

Bosna’da eğitim veren Burç üniversitesini ziyaret eden katılımcılar dinledikleri Fatih Sultan Mehmet Korosunun oldukça etkileyici olduğunu belirttiler.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER