ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 18:00

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Şenocak’tan ulaşım zammına tepki

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Şenocaktan ulaşım zammına tepki


Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak, toplu ulaşıma yapılan zamlara tepki gösterdi. Yerel yönetimlerin kâr amaçlı çalışan kurumlar olmadığını vurgulayan Şenocak, zamların abartılı olduğunu kaydederek, “Kendisinin sosyal demokrat, halkçı, emekten yana olduğunu iddia eden belediyenin uygulamaları, bu iddialarla çelişiyor.” dedi.

Belediyelerin, kuruluş amaçlarını gözardı etmemesi gerektiğine vurgu yapan Memur-Sen İl Başkanı Şenocak, “Kamu hizmeti veren kurumların kâr amaçlı değil, hizmet odaklı çalışması lazım. Yerel yönetimler, belediyeler vatandaşa uygun hizmet götürmek durumundadır. Kuruluş amaçlarını gözardı etmemeleri gerekir.” şeklinde konuştu. Yapılan zamları, öğretmen ve velilerin sırtına bindirilen ek bir maliyet olarak değerlendiren Abdurrahim Şenocak, “Bu zam, vatandaşın cebini yakacak. Özellikle hem öğretmenlerin hem de velilerin sırtına, eğitim yılı başında bir ek maliyetin daha binmesi doğru değil. Abartılı bir zam olarak değerlendiriyorum.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla yeni eğitim yılının başlamasına sayılı günler kala toplu taşıma ücretlerine zam yapılmıştı. Buna göre yeni ulaşım ücretleri şöyle:

Tam 1.85 TL’den 2.00 TL’ye - Yüzde 8.11
Öğrenci 1.00 TL’den 1.10 TL’ye - Yüzde 10
Öğretmen 1.15 TL’den 1.40 TL’ye - Yüzde 21.74
Havaalanı 3.70 ‘den 4.00 TL’ye - Yüzde 8.11

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER