ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2014 Salı 15:58

Memur ek zam için protesto

Memur ek zam için protesto

Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilciliği tarafından Valilikteki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen eylemle memurların hükümetten ek zam istekleri belirtildi.


Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Turgay Çetin burada yaptığı açıklamada, toplu sözleşme görüşmelerinde memurun ve emeklinin hakkını masada savunmayan, enflasyon farkını unutan, kamu çalışanlarını enflasyona ezdiren, hakime, savcıya verip memura çok görenleri açıklamak ve hakları olan “ek zam” taleplerini iletmek üzere meydana indiklerini söyledi.

Sözlerine, geçtiğimiz günlerde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sokak ortasında haince şehit edilen askerleri ve tüm şehitleri anarak başlayan Çetin, “Evlatlarımızı feda ederek, hayatlarımızdan vazgeçerek yaşatmaya çalıştığımız devletimiz, adına açılım denen bir ihanet projesi çerçevesinde soysuzların oyuncağı haline getirilmiştir. Aldığı tavizlerle iyiden iyiye azan terör örgütü, hain pusularına sokak ortası infazlarıyla devam etmektedir. Nitekim geçtiğimiz gün Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 3 yiğit evladımızı daha teröre ve açılıma kurban verdik. Başta geçtiğimiz gün şehit olan 3 gencimiz olmak üzere, bu topraklar için toprağa düşen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, aziz milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

ÇETİN: BUNLARIN ADI OLSA OLSA 'MEMNUN-SEN' OLUR

Kanuna göre 30 gün sürmesi gereken toplu sözleşme sürecinin yetkili konfederasyon tarafından 7 günde, 2 toplantı sonunda anlaşmayla sonuçlandırıldığını belirten Çetin şöyle konuştu: “Yaşanan son ekonomik gelişmelerle birlikte 2,6 milyon kamu görevlisi ve 1,9 milyon emeklinin çileli geçim mücadelesi tam bir ekonomik savaşa dönmüş durumdadır. Memurlarımız 9 aydır, toplu sözleşme görüşmelerinde uğradığı ihanetin bedelini ödemektedir. Bilindiği gibi iktidar ve malum konfederasyon iş birliği ile memurlar 123 TL, emekliler ise 140 TL zamma mahkûm edildiler. 2014 ve 2015 yılı maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde sözde yetkili konfederasyon, memurları masada yüz üstü bıraktı. Kanuna göre 30 gün sürmesi gereken toplu sözleşme süreci 7 günde, 2 toplantı sonunda anlaşmayla sonuçlandırıldı. Toplu sözleşme sonunda kamu görevlilerinin hakkı olan enflasyon farkı ödemesi gasp edildi, yok sayıldı; memurlar kaderine terk edildi. Bütçede memurlara ayrılan kaynağın 2,97 milyar TL’si hükümete peşkeş çekildi ve masada bırakıldı. Maaşlara yansıyan 123 TL’lik net artış, tarihi başarı olarak yutturulmaya çalışıldı. Halbuki 123 liralık zam aslında toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin ilk teklifi olan \%3+\%3 maaş zammından bile daha düşük bir zam demekti. 123 TL en düşük memur maaşına \%6,6; ortalama memur maaşına \%5,2 artış anlamına geliyor. Ayrıca, enflasyon farkı unutuldu; ek ders ücretleri, nöbet ücretleri, ek ödemeler, aile yardımı, çocuk parası, özel hizmet tazminatı, fazla mesai ücretleri de artmadı. Hal böyle olunca, memur maaşları hükümetin ilk teklifinin bile altında kaldı, memurların aylık zararı ortalama 200 lirayı aştı. Ne yazık ki bu eziyet 2014 yılıyla da sınırlı değil. 2015 için de \%3+\%3 zam kabul edildi. Bütün bu yaşananlara rağmen toplu ihanete imza atan konfederasyon hala durumdan son derece memnun. Allah için çıkıp bir açıklama dahi yapamıyor. “Memur maaşı eridi” diyemiyor. Hala elindeki ihanet hançeriyle memuru sırtından vurmak için gün sayıyor. Malum konfederasyon o zaman 'Tarihi toplu sözleşme imzaladık.' dediğinde inanmamıştık. Meğer doğruymuş: Tarih, böyle bir rezalet, böyle bir ihanet görmedi. Tarihte hiçbir sendika, işverenin teklifinden daha düşük zam istemedi. Bunun adına ne sarı sendikacılık, ne de memuriyet sendikacılığı denir. Bunun adı olsa olsa memnuniyet sendikacılığı, bu sendikanın adı da Memnun-Sen olur” dedi.

'MEMURLAR GERÇEĞİ GÖRDÜ'

Memurların bugün gerçekleri gördüklerini anlatan Çetin, “Takke düştü, kel göründü. Akla kara açığa çıktı. Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydık; bugün de meydanlardayız. Dün ne dediysek, bugün de aynısını söylüyoruz. Memurların haklarını masa başı oyunlarıyla budayan memnun konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler? Şimdi tatlı su demokratları ile hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar. Memuru unutup, yolsuzluğa, hırsızlığa destek verenler, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? 9 ay içinde ailenin zorunlu harcamaları 363 lira artmışken, 123 lira zamma 'Evet' diyenler, memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Hizmetlileri yok sayanlar, TÜİK çalışanı dahil tüm 4/C’lilere; vekil ebe, hemşire, imam ve aile sağlığı elemanlarına üvey evlat muamelesi yapıp kadroya geçirmeyenler, öğretmeni, sağlık çalışanını, maliyeciyi, adliye çalışanını unutanlar, Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar, Kış soğuğunun bastırdığı günlerde oduna, kömüre, doğalgaza gelen zamları bile karşılamayan maaş artışına imza atan, bir eli yağda, bir eli balda yandaşlar, soğuktan donan memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar” diye sordu.

MEMUR, YÜZDE 12 EK ZAM İSTİYOR

Memura “toplu sözleşmenin dışına çıkamayız” diyenlerin, toplu sözleşme dışında hâkim ve savcıların maaşlarına bin 155 TL, akademik personele de 725 ile 835 lira arasında zam yapılmasına karar verdiklerini belirten Çetin “Hâkim ve savcılarımızın, bilim adamlarımızın maaşlarının yükseltilmesi elbette hepimizin isteğidir. Akademisyenlerimizin yıllardır ihmal edildiğini her zaman söyledik. Yapılacak zamdan da büyük memnuniyet duyuyoruz. Ama bizim talebimiz, bütün memurların ve emeklilerin sorunlarının çözülmesi yönündedir. Memurların özellikle 2014 yılında yaşadıkları ekonomik hak kayıplarının ele alınıp değerlendirilmesi gerekirken, yalnızca bir kesimin sorunlarına eğilmek, doğru bir yaklaşım değildir. Demek ki istenildiğinde toplu sözleşme hükümlerinin dışına çıkılabilinmektedir. Harcamalar 363 lira artarken maaşlara 123 lira zam yaptınız. Bu arada belli kesimlere de 725 lira ile 1155 lira arasında zam yapıp, diğerlerini unuttunuz. Ekonomik planlarda yapılan değişiklikler ve artan fiyatlar dikkate alındığında, memurların aylık 240 lira zararda olduğu görülmektedir. Memurun yalnızca 2014 zararı yüzde 12 olmuştur. Artık enflasyon farkı da memurların eriyen maaşlarını kurtarmaya yetmemektedir. O halde 2014 ve 2015 yıllarını kurtarmak için memur ve emeklilerimize yüzde 12 ek zam yapılması zorunlu hale gelmiştir. Hâkime, savcıya, akademisyene veriliyorsa, diğer memurlara ve emeklilere neden verilmesin” dedi.

'HÜKÜMET, MEMURLA MAAŞ PAZARLIĞI YAPMAKTAN KAÇAMAZ'

Tüm kamu görevlilerinin ekonomik sorununu çözecek bir çalışma yapılması için iktidarın kaçacak yeri ve geçerli bir mazeretinin olmadığını kaydeden Çetin “Cumhurbaşkanlığının bütçesini iki katına çıkarıyor, yüzde 100 zam yapıyorsunuz. Atatürk’ün emaneti Orman Çiftliğini talan edip, milyarlarca liraya saray yapıyorsunuz. Milletvekili maaşlarına tam 1000 lira zam yapıyorsunuz. PKK’yla terör pazarlığı yapıyorsunuz. Apo’yla ihanet pazarlığı yapıyorsunuz. IŞİD’le rehine pazarlığı yapıyorsunuz. PYD’yle yardım pazarlığı yapıyorsunuz. Memurla maaş pazarlığı yapmaktan kaçamazsınız” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER