ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:59

Mehmet Özhaseki: "Esnaflık derin bir kültür"

Mehmet Özhaseki: "Esnaflık derin bir kültür"


Kayseri’deki esnaf odaları başkanları ile Ahilik Haftası kutlamalarının tertip heyetinde yer alanlar Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'yi makamında ziyaret etti. Başkan Özhaseki ziyarette esnaflığın çok derin bir kültür olduğunu söyledi.

Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan, Ahilik Haftası etkinlikleri hakkında bilgi verip Ahi Evran'ın sanatkar yönünün ortaya çıktığını; ancak dini ve milli yönlerinin de bulunduğunu söyledi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin başta Ahi Evran Müzesi'nin yapılması, seyyarların kaldırılması gibi hizmetlerle esnafların takdirini kazandığını belirten Alan, "Biz yapılanları çabuk unutuyoruz. Seyyarların kaldırılmış olması da bunlardan biri. Şehir gerçekten çok güzelleşti. Allah sizden razı olsun" dedi.

"KAYSERİ ÇEVRENİN BAŞKENTİ OLDU"

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise "Ne bu dünyaya gelmek, ne de gitmek elimizde. Aslolan bu dünyada iyi işler yapmak" diyerek sözlerine başlayıp, bu dünyada önemli olanın insanların duasını ve o dualarla da Allah'ın rızasını almak olduğunu söyledi. Son yıllarda çok hızlı bir gelişim ve değişimin olduğunu dile getiren Başkan Özhaseki, "Ortada bir pasta var. Önemli olan bu pastayı büyütmek, daraltmak değil. Pasta küçük olursa hepimizi etkiliyor. Kayseri çevrenin başkenti gibi oldu. Ticaret yapmak isteyen geliyor, hastası varsa buradaki hastanelere getiriyor, çocuğu okuyacaksa burada dört üniversite var, birisine veriyor, maç seyredecekse her hafta süper lig maçı var buraya geliyor. Etrafımızdaki onlarca ilçe ve il Kayseri'ye geliyor. Kayseri'yi bu hale hepimiz getirdik Allah'a şükür. Bir gayretle bu seviyeye geldi. Burada hareket ve bereket olursa hepimiz istifade ederiz. Şükür Kayseri'de işler iyiye gidiyor. Burada önemli işlerden birisi de kendi aramızdaki dirliğimiz birliğimiz." dedi.

"ESNAFLIK BASİT BİR SÖZCÜK DEĞİL"

Esnaflık tek bir sözcükten ibaret olmadığını ve derinlemesine çok önemli bir kültür olduğunu belirten Başkan Özhaseki, "Arayı bulmak bile bir esnaflık kültürüdür. Fiyatta arayı bulursun, iki adamın arasını bulursun. Arayı bulmak önemli bir şeydir. Nizahı sevmez Kayseri. Ağlamayı da sevmez Kayserili. Siftah edemese bile 'Elhamdülillah, Şükür' der. Ayrı bir kültürdür bu" diye konuştu. Başkan Özhaseki "Allah bu kültürü elimizden almasın" sözleriyle tamamladı.

Birlik Başkanı Alan, ziyaret anısına Başkan Özhaseki'ye Ahi Evran'ın bir heykelini hediye etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER