ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 17:55

MASÜB, buzağı yetiştiricilerini uyardı

MASÜB, buzağı yetiştiricilerini uyardı


Manavgat Süt ve Sür Ürünleri Üretici Birliği(MASÜB) Başkanı Bilal Ay, meteorolojik verilere göre son 3 gün Antalya bölgesinde etkili olması beklenen şiddetli rüzgar ve zirai dondan yeni doğa buzağıların etkilenmemesi için ahırlarda önlem almaları uyarısında bulundu.

Meteorolojik uyarılara göre bölgede son 40 yılın en yüksek zirai don, buzlanma ve şiddetli rüzgarı olacağını belirten Başkan Ay, köylerde soğuk havaya bağlı buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi için ahırlar da soğuk alan açık pencerelerin kapatılması gerektiğini söyledi.

Manavgat'ın yüksek kesimlerinde soğuk daha fazla hissedileceği için anaç sığır ve buzağı yetiştiricilerinin dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Ay, muhtemel donarak buzağı ölümlerine karşıda yetiştiricilerin ahırlarında özel buzağılıklar yaparak soğuk hava girişinin önüne geçmeleri tavsiyesinde bulundu. Ay, "Anaç sığır ve buzağı yetiştiricilerimiz soğuğa karşı ahırlarını gözden geçirmelerini istiyoruz. Ahırlarda soğuk hava girişi olan yerlerin kapatılarak buzağıların olumsuz etkilenmesini istemiyoruz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER