ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ocak 2014 Salı 02:27

Marmaris’te 15 bin zeytin fidanı dağıtılıyor

Marmariste 15 bin zeytin fidanı dağıtılıyor


Muğla’nın Marmaris ilçesinde tarımsal gelişimi sağlamak amacıyla 15 bin zeytin fidanı dağıtılmaya başlandı.

Marmaris'te başta Osmaniye, Taşlıca ve Orhaniye köyleri olmak üzere tüm belde ve köylerde dikilmek üzere İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 15 bin zeytin fidanı dağıtılıyor. Fidanların yarısının Muğla İl Özel İdaresi tarafından finanse edildiği proje ile boş tarlalara zeytin fidanı dikilerek köylüye ekonomik katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca dikilecek zeytin fidanları arasından verimli olan tür üzerinde çalışılarak bölgeye uygun türler tespit edilip yaygınlaştırılacak.

Marmaris'teki zeytincilik sahalarını artırmak ve zeytin üretimini geliştirmek amacıyla bu projeyi başlattıklarını söyleyen Marmaris İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Çiftçi, “Amacımız zeytin çeşitliliğini ve verimi artırmaktır. Gemlik, Memecik, Monzalina ve Domat türü zeytinlerin gelişim düzeylerini gözeterek Marmaris için uygun olan türü belirlemek için çalışma yapacağız. Çiftçilerimize zeytinciliği benimsetmek ve teşvik etmek istiyoruz." dedi.

Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral ise üretilen zeytinlerin hem çiftçinin sofrasında yer alacağını hem de ekonomilerine katkı vereceğini söyledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER