ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 12:46

Manisa'nın vergi gelirleri son beş yılda katlandı

Manisanın vergi gelirleri son beş yılda katlandı


Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, son beş yıl içinde vergi gelirlerini birebir katladıklarını bildirdi. İlin vergi gelirleri konusunda iyi durumda olduğunu belirterek, “Mükellefimiz yüzde 12 civarında artmış olmasına rağmen Manisa’nın ülke ekonomisinden aldığı değerin yükselmesi ve yatırım yapan mükelleflerimiz sayesinde yüzde 93–94 civarında vergi tahsilatımız arttı.” dedi.

25. Vergi Haftası kapsamında Daire Başkanı Çakan ve beraberindekiler, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ı ziyaret etti. Burada konuşan Çakan, Manisa’da 87 bin 469 mükellef bulunduğunu kaydederek, “2013 yılı sonu itibariyle mükelleflerimizden alacağımız miktar, 1,3 milyar TL civarında. Bunun 950 milyonu vergi aslı, 400 milyon civarında olan gecikmedir. Vergi barışı kapsamında yaklaşık 400 milyon TL’lik bir tahsilat elde ettik. Bu kapsamda iyi illerden biriyiz. Mükellef, devletin şefkatine güvenerek diğer borçlarını ödemesine rağmen vergi borcunu öteliyor. Mükelleflere her konuda yardımcı oluyoruz, uymayanlara da gereken işlemleri yapıyoruz. Elektronik haczi çok ciddi bir şekilde uyguluyoruz.” dedi. Manisa'nın vergi barışında oranının yüzde 70’ler civarında bulunduğunun altını çizen Yılmaz Çakan, “İlk etapta 600 milyon TL’yi taksitlendirmiş olduk. Bunun 350-400 milyon TL’sini tahsil ettik. Taksitlendirme süresi çok uzun. Mükellef bir taksitini ödemediği zaman bu otomatikman düşüyordu. Böyle durumda hakkını kaybeden çok mükellefimiz oldu.” şeklinde konuştu.

Vergi Haftası'nı kutlayan Vali Savaş da vergi vermenin önemli vatandaşlık görevleri arasında yer aldığını söyledi. Devletin en temel gelirinin vergi olduğunu belirten Savaş, diğerlerinin tamamlayıcı unsurlar olduğunu ifade ederek, Manisa’nın vergi bilinci konusunda iyi durumda bulunduğunu, bunun gelecek nesillere aktarılmasının önemli bir görev olduğunu sözlerin ekledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER