ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 12:45

Manisa'da yeni yapılan aile mezarları cep yakacak

Manisada yeni yapılan aile mezarları cep yakacak


Her şeyin alınıp satıldığı günümüzde, artık yaşamak bir yana, ölmek bile ateş pahası oldu. Büyükşehirlerde görmeye alışık olunan Aile Mezarlığı uygulamasını Manisa’da da başlıyor.

Manisa Belediyesi tarafından şehir merkezindeki Kırtık Mezarlığı’na yaptırılan örnek aile mezarlığı fiyatları Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kararlaştırıldı. Belediye tarafından mevcut Kırtık Mezarlığı’nın girişine yaptırılan aile mezarlığı ve halk dilinde sosyete mezarlığı olarak tabir edilen mezar yerleri, önümüzdeki günlerde 5 bin ile 7 bin lira arasında değişen fiyatlar ile satışa çıkarılacak. Meclis üyeleri tarafından belirlenen mezar fiyatları vatandaşın cebini yakacağa benziyor. Varlıklı aileler tarafından tercih edileceği beklenen mezar yerlerinde fiyatların 5 bin ile 7 bin TL arasında değişeceği bildirildi.

Mezarlıkların önemine değinen Belediye Başkan Yardımcısı Cem Çöllü, mezarlıkların her insan için çok önemli yerlerin başında geldiğini söyledi. Herkesin bir yakını, tanıdığı, annesi, babası veya akrabasının mezarlıkta yattığını dile getiren Çöllü, “Bu nedenle halkımız içinde mezarlıklar çok önemli. Oraların güzel olması bizler için çok önemli. Biz bunun örneklerini Kırtık Mezarlığı’nın ilk başında duvarlarını geliştirerek, etrafının güvenliğini sağlayarak yaptık. Mezarlık içerisindeki bordürleri yeniledik. Betonlamaları ve mezarlıkların arasında toprak olan yerlere çakıllar serdik. Zaten mezarlıklarımızı güzelleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile yaptığı görüşmelerde mevcut mezarlığın giriş kısmında olan alanı örnek bir mezarlık yapma kararı aldıklarını aktaran Çöllü, projelerini hazırladıklarını, tamamlanmasının ardından aile mezarlığı olarak tamamladıklarını söyledi. Çöllü, mezar fiyatlarını ise meclis üyelerinin kararıyla belirlediklerini ifade etti. Yıllardan beri kullanılan mevcut mezarlık fiyatlarının bir kişilik bin 200 TL, iki kişilik mezar fiyatının da 2 bin 400 TL olarak satıldığını hatırlatan Çöllü, “Yeni yaptığımız aile mezarlığımızın fiyatları ise meclis kararıyla bir kişi 5 bin, iki kişi 6 bin, üç kişi 6 bin 500 ve dört kişide 7 bin TL olarak kararlaştırıldı. Yapımında sona gelinen örnek aile mezarlığımız kısa süre içerisinde Manisalılara satışa sunulacak. Mezarlığımızın kapasitesi ise bin 40 kişilik olarak tasarlandı.” şeklinde bilgi verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER