ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 15:52

Manisa’da 2014 sonuna kadar 25 gölet projesi tamamlanacak


AK Parti Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Manisa’da 2014 yılının sonuna kadar 25 gölet projesinin tamamlanmış olacağını bildirdi. Yurttaş, DSİ Bölge Müdürü Recep Özbal’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Yurttaş, "Bin Günde Bin Gölet" projesi kapsamında 49 gölet yapımının planlandığını söyledi. Bunlardan dördünün inşaatının tamamlandığını, 12’sinin devam ettiğini söyledi. İhale sürecinde olan dokuz taneyle birlikte 2014 sonuna kadar 25 göletin tamamlanacağını dile getiren Milletvekili Yurttaş, ayrıca Ahmetli bölgesinde bulunan Kelebek Barajı projesinin tamamlandığını, yatırım programına da alındığını kaydetti. İhale hazırlıklarının devam ettiğini belirterek, “Proje ve planlama aşamasında olan 24 göletimizle ilgili bütün çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu göletler, sulama sistemiyle birlikte ihale edilmektedir. Yani vatandaşın tarlasına kadar kapalı sistemle suyu ulaştıracak şekilde projelerimizi yapıyoruz. Ayrıca Demirköprü Barajı ve Avşar Barajı sulamalarını kapalı sisteme almak için de çalışıyoruz. Böylelikle vahşi sulamadan modern damlama sulamalarına geçişi sağlayacağız.” dedi.

Gediz Nehri Koruma Eylem Planı çerçevesinde dere ıslahı çalışmalarının da hızla devam ettiği bilgisi veren Muzaffer Yurttaş, “Geçen yıl başladığımız Gediz Nehri’ndeki yatak genişletme ve nehrin iki kenarına yol yapım çalışmalarına bu yıl da devam edeceğiz. Belediyelerin ve organize sanayi bölgelerinin, sıvı atık arıtma tesislerini bir an önce kurmalarını da takip ediyoruz. Amacımız, bölgemiz için can damarı niteliğinde olan tertemiz bir Gediz’i gelecek kuşaklara miras bırakmaktır.” şeklinde konuştu. Milletvekili Yurttaş, gölet projeleriyle Gediz Ovası’nın ve köylerinin hayat bulacağını, iyi tarım uygulamaları sayesinde şehirlerden köylere doğru tersine göçün başlayacağını söyledi. Köy muhtarlarına da uygun yer tespit ettikleri takdirde gölet için bölge müdürlüğüne müracaat etmeleri için çağrıda bulundu.

DSİ Bölge Müdürü Özbal da gölet projelerinden en çok pay alan illerin arasında Manisa’nın da olduğunu söyledi. Özbal, Gediz Nehri Koruma Eylem Planı’nı yakından takip ettiklerini ve amaçlarının temiz bir Gediz olduğunu belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER