ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:43

Manisa Ulucami’nin tarihî dokusu günyüzüne çıkarılacak


Manisa Belediyesi, Ulucami’nin tarihî dokusunu günyüzüne çıkarmak amacıyla kamulaştırma çalışması başlattı. Bunun için 13,5 milyon lira bedel ödenecek. Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kamulaştırma çalışmalarını inceledi. İlk etapta belirlenen 176 konutun yıkılacağını belirten Ergün, toplam bedelin 8,5 milyon lirasının ödendiğini bildirdi.

Yaklaşık 1,5 senedir devam eden mahkeme sürecinin ardından ilk etapta 27 parselin yıkımına başlandığını belirten Başkan Ergün, “Geçtiğimiz ay içerisinde yine mahkemenin karar vermiş olduğu ve bedellerini yatırarak bilfiil icraata çevirdiğimiz 40 tane daha evin şu anda yıkımı söz konusu. Burada tabii ki amaç, Manisa’nın en önemli simgelerinden olan Ulucami, yanındaki külliyeler ve tarihî eserleri ortaya çıkarmak. Yaklaşık 30-35 senedir yapılamama noktasında olan bu mahallelerin temizlenmesi söz konusu. Bir yerde kentsel dönüşüm noktasında çıkan yasaların bize vermiş olduğu yetkiler nezdindeki yapmamız gereken hususlar, bir yandan da bu bölgede dönüşüm noktasında peyzaj düzenlemeleri noktasında inşallah önümüzdeki aylar içerisinde projelendirmelerini yapıp çalışmasına başlayacağız.” dedi.

Ulucami’de yaklaşık 30-40 sene önce yapılan ve gecekondu durumunda olan eski binaların bilfiil kamulaştırılarak hayata kazandırılması noktasında ilk etapta 176 konutun yıkılacağını kaydeden Ergün, “Yıkımın tamamlanmasının ardından Manisa halkımıza, Manisa’ya dışarından gelen konuklarımıza, yıllardır en önemli simgemiz olan Ulucami’de çok güzel bir peyzaj alanını hayata kazandırmak niyetindeyiz. Tabii şu ana kadar Manisa Belediyesi’nin kamulaştırmalara ödediği para, 8,5 milyon lirayı geçmiştir. Mahkeme süreçleri devam eden diğer evlerin de tamamlanmasıyla ilk etapta belirlenen bu 176 konuta ödenecek bedel, 13,5 milyon lirayı geçiyor. Manisa’ya güzel bir alanı kazandıralım düşüncesindeyiz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER