ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:27

"Manisa büyükşehir olmalı"


Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, şehirlerin artık cazibe merkezi haline geldiğini, bu yüzden Manisa’nın büyükşehir olmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Büyükşehir Kanunu kapsamına diğer 12 ille birlikte giren Manisa’da, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğiyle bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Anemon Otel’deki toplantının açılışında konuşan Vali Daşöz, “Artık kırsal yaşamdan kentsel yaşama bir geçiş var. Bu nedenle şehirlerin, çok iyi planlamalara ihtiyacı var. Manisa merkezin nüfusu şu anda 360 bin civarlarında. 25 yıl sonra bunun 1 milyon olacağı tahmin ediliyor, yani artık büyükşehir olmaya ihtiyacı var. Manisa’nın yeni planlaması, Büyükşehir Yasası ile yapılacak.” dedi.

Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise söz konusu kanunun, beraberinde bazı belirsizlikleri de getirdiğini söyledi. Ergün, “Bizi üzen en önemli konu, Büyükşehir Yasası kabul edilirken kentin değerlerinin hiçe sayılıp görüşlerimizin alınmamasıdır. Mesela ilimizde büyükşehir belediyesi haricinde iki belediye daha oluşturuldu. Bunların isimlerinin verilmesi konusunda hiçbir görüşümüz alınmadı. Sınırlarını kimlerin çizdiği belli değil. İstanbul Şişli Belediyesi’nin nüfusu 1 milyon civarında. Buranın büyükşehir statüsüne kavuşmasını anlarım ancak 340 bin nüfuslu Manisa merkezde iki belediyenin oluşturulmasına anlam verebilmiş değilim. Büyükşehir statüsünde neyin ne olacağı, nereye nasıl hizmet götürüleceği kesin ve net değil.” şeklinde konuştu.

TBB Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Keleş de toplantıların yeni büyükşehir olan 13 ilde ayrı ayrı yapıldığını, amacın kanunun getirdiği yenilikler, kapanacak il özel idareleri ve belde belediyelerinin devir ve tasfiye işleriyle personel dağılımı konularında ayrıntılı bilgi vermek olduğunu söyledi.

Daha sonra İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İlhami Aktaş, Büyükşehir Kanunu ile ilgili bilgi verdi. Toplantıya Vali Daşöz, Başkan Ergün, Daire Başkanı Aktaş, Genel Sekreter Yardımcısı Keleş, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanlarıyla ilgili kurumların müdürleri katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER