ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 15:19

Manavgat'ta süt 10 kuruş zamlandı!

Manavgatta süt 10 kuruş zamlandı!

Antalya'nın Manavgat ilçesinde süt fiyatları 10 kuruş zamlandı.


Yeni fiyatın 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği(MASÜB) Başkanı Bilal Ay, yaptığı açıklamada, süt fiyatlarının yarından itibaren 10 kuruş zamlandığını söyledi. Başkan Ay, ilçede günlük ortalama 40 ton süt toplandığını, toplama sütün litresinin 89 kuruştan 99'a yükseldiğini ifade etti. Yeni fiyat ayarı ile birlikte toplama sütün litresi 1 lira seviyesi kadar yaklaştı.

Süt soğutma tanklarına bırakma sütün litresinin yeni fiyat ayarlamasıyla 94 kuruştan 1,04 liraya yükseldiğini bildiren Ay, çiftlik sütünün litresinin ise 1,1 liradan 1,2 liraya yükseldiğini kaydetti.

Yeni süt fiyatlarının üreticiyi memnun edeceğine inandıklarını belirten Ay, fiyat ayarlamasıyla Avrupa ülkeleri seviyesi ulaşma noktasına geldiklerini söyledi. Tek endişelerinin sütün litresinin 10 kuruş zamlanması ile birlikte yem fiyatlarına da yansıtılması olduğunu belirten Ay, "Bu fiyatla şu anda iyi durumda. Üreticinin yüzünü güldürecek fiyat. Lakin bizde genelde süt fiyatları artınca yem fiyatları da artıyor. Böyle olunca süte yapılan zam buharlaşmış oluyor. Umudumuz yeme yeni bir zam gelmez." diye konuştu.

Manavgat'ta toplanan sütte bakteri oluşumunu engellemek için 25 tonluk süt soğutma tanklarını bulunduğunu belirten Ay, ilçenin doğu bölgesine yapacakları 15 tonluk süt soğutma tankı ile sütü tamamen koruma altına alacaklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER