ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:25

Manavgat seçmeli bisiklet dersine hazır


Bisiklet ve okçuluğun seçmeli ders olması Antalya'nın Manavgat ilçesinde sevinçle karşılandı. Manavgat Milli Eğitim Müdürü İsmail Kılıç, yaptığı açıklamada, bisiklet, okçuluk, tenis, basketbol ve yüzme alanlarının seçmeli ders olmasının öğrencilerin farklı spor dallarını tanımasını sağlayacağını söyledi.

Manavgat'ın başta bisiklet sporu olmak üzere tenis, basketbol, yüzme ve okçuluğun altyapısı olduğunu belirten Kılıç, turizm şehri merkezi ve beldelerinde çok sayıda bisiklet yolunun olmasının pedal çevirme sporunu yaygınlaşmasında avantaj olacağını kaydetti. Kılıç, Manavgat'ın altyapısının bisiklet sporunun gelişmesi ve hayat bulması için altyapısının hazır olduğunu söyledi.

Seçmeli derslerin, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü teklifi ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca kabul edilen seçmeli derslerin uygulamaya geçilmesi yönelik çalışmaya başladıklarını belirten Kılıç, 5., 6., 7. ve 8.'nci sınıflarda seçmeli ders olarak eğitime dahil olacak seçmeli dersleri en kısa sürede uygulamaya koymak için gayret gösterdiklerini söyledi. Kılıç, "Bu yıl sadece 5. sınıflarda verilecek olan bisiklet ve okçuluk olmak üzere 5 spor dersi gelecek yılda 5., 6. ,7. ve 8.'nci sınıflara seçmeli ders olarak dahil olacak. Bu sayede öğrencilerin hem bireysel gelişimi hem de olimpiyatlar gibi uluslararası organizasyonlara hazırlanmalarını sağlayacaktır. " ifadesini kullandı.

Manavgat'ın Ilıca Belediye Başkanı Fazıl Öz, beldelerinde bisiklet sporunun yaygınlaşması için Avrupa Birliği(AB) normlarında bisiklet yolu yaptıklarını söyledi.

Çolaklı Belediye Başkanı Hasan Coşkun, beldelerine gelen turistlerin rahat bir şekilde bisiklet sporu yapmaları için sahilde 6 kilometre bisiklet yolu yaptıklarını kaydetti.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar da yerli ve yabancı turistlerin kaldıkları otelden Side'ye rahat bir şekilde pedal çevirmesi için 6 kilometre bisiklet yolu yaptıklarını söyledi.

Manavgat Belediyesi de Titreyengöl-Sorgun'nda otelde kalan turistlerin şehir merkezine ulaşması için bisiklet yolu yapmıştı.

Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Bisiklet Federasyonu Başkanı Toni Kirsch, Almanya Genç Bisiklet Takımı ve bisiklet kulüplerinin kış ve ilkbahar antremanlarını Manavgat ve Alanya'da yaptığını söyledi. Kirsch, Almanya'da çocukların bisikletle tanışma yaşının 4 olduğunu ve erken yaştan itibaren sporla uğraşmanın her zaman bir avantaj olduğunu kaydetti. Kirsch, "Almanya'da çocuklar 4 yaşında bisikletle tanışıyor. Çocuk 5 yaşından itibaren anne, baba, ağabey, abla ve kardeşleriyle pedal çevirmeye başlıyor. Bisiklet Almanya'da hayatın içinde bir spor dalı." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER