ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 01:43

"Malatya ile Adıyaman bir elmanın iki yarısı gibi"


AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Malatya ile Adıyaman’ın bir elmanın iki yarısı gibi olduğunu, her iki şehir insanının da Türkiye’nin her yerinde birlik içinde yaşadığını söyledi.

Milletvekili Ömer Faruk Öz, Adıyamanlılar Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Melik Demirbay ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen Öz, burada yaptığı konuşmada, Adıyaman ile Malatya’nın iki kardeş şehir olduğuna işaret etti. İki şehir insanının birbirlerine akrabalık bağları ile bağlı olduğunu vurgulayan Öz, “İki şehir, bir elmanın iki yarısı gibi. Her yerde Adıyaman ile Malatya birlikte anılıyor. İki kent arasındaki birliktelik, Türkiye’nin neresinde olursa olsun göze çarpıyor. İnsanlar, beraberlik içerisinde hiç ayırt etmeden kardeşçe yaşıyor.” dedi.

Milletvekili Öz, Malatya'nın büyükşehir olmasıyla zaman içinde altyapı hizmetleri, kültürel etkinlikler ve sanayinin daha da gelişeceğini ifade etti. Öz, şöyle devam etti: "Bu çerçevede inanıyorum ki Adıyaman’dan yeni yeni insanlarımızın Malatya’ya göç etmeleri muhtemeldir. İnşallah, yani biz nüfusumuzun 2023 yılında bir milyonun üstünde olmasını arzuluyoruz. Bu nedenle Adıyaman’dan gelen insanlarımıza kalbimizin açık olduğunu belirtmek istiyorum.
Adıyaman Malatya arasındaki Nemrut polemiği ne yazık ki oluyor. Ben bunu, seviyesi düşük bir tartışma olarak görüyorum. Belki kaba oldu ama şunu net olarak belirtmek gerekiyor ki Adıyaman, belli bir tarihe kadar Malatya’nın ilçesi idi. Daha sonra ayrı bir il olmuş ve sınırları belirlenmiş. Bu sınırların belirlenme noktasında Nemrut’taki tümülüslerin olduğu alanda büyük kısmı Adıyaman’da, bir kısmı da Pütürge üzerinde kalmış. Sonra bu iş yargıya intikal etmiş. Yargıda bu tümülüslerin olduğu mekanın tümünün Adıyaman sınırları içinde kaldığına kararı vermiş. Dolayısıyla Nemrut’un tüm sınırları Adıyaman’ın içerisinde kaldığı aşikardır, Bunun aksini de iddia etmek doğru değildir.”

İki ilin de Nemrut’u bir dünya mirası kabul ederek, daha fazla turist çekme gayreti göstermesi gerektiğinin altını çizen Öz, “Konu, Nemrut’un, Malatya’nın veya Adıyaman’ın malı olduğunu iddia etmek değil, orayı bir dünya, bir ülke mirası olarak görüp, iki il ortak hareket ederek, ‘Nemrut’a daha çok turist’i nasıl getirebiliriz’ düşüncesinde olmalıdır. Malatya ve Adıyaman’a gerek iç turizm gerek dış turizm geliri kazandırma telaşı içinde olmalıyız. Bunun için de Kahta ve Pütürge üzerinden giden yolların birleşmesini arzu ediyoruz. Bu iki ilçe arasında 2 veya 2.5 km bir mesafe var. Bu mesafe ile iki ilçenin birleşmesini arzu ediyoruz. Ben inanıyorum ki bu birleşme ile en fazla kazançlı çıkacak il Adıyaman’dır. Sonra Malatya’dır. Dünya’ya da baktığımızda gezi güzergahlarında hiçbir güzergah yoktur ki gidip de aynı noktada geri dönülsün. Mutlaka devam edilir ve gidilir.” diye konuştu.

Malatya Adıyamanlılar Derneği Başkanı Melik Demirbay da ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Demirbay, dernek olarak Adıyamanlıların sorunlarıyla ilgilenerek çözüm yolları bulmaya çalıştıklarını anlattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER