ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 15:49

Mahalleleri su kanalları rahatlattı


Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak son 3 yıldır Kazım Karabekir Mahallesi'nden başlayan 'Erciyes Taşkın Su Kanal Çalışması' ile yağışlı günlerin artık kabus olmaktan çıkarıldığını bildirdi.

Başkan Memduh Büyükkılıç, üst kapatma ve yapı yapılmasının kesinlikle yasak olduğunu ve Erciyes Dağı'ndan akan suların yüzyıllardır oluşturduğu doğal su yolu ile Kızılırmak Nehri'ne taşındığını hatırlattı. Büyükkılıç, kanalların düzensiz torak zeminli olduğunu, adeta çöplük yuvası olduğunu, yaya geçişlerin olmadığını ayrıca çocukların tehlikeli oyun alanlarına dönüştüğünü bu nedenle beton kanallar inşa ettiklerini belirtti.

Öncelikle kanalların temizliğinin yapıldığını ve zemin ile yan kenarları beton olan kanal inşa ettiklerini ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Melikgazi Belediyesi'nce Erciyes Dağı'ndan akan yağmur ve kar suları artık kâbus olmaktan çıkmıştır. Çünkü bu suların doğal su kanalları ile Kızılırmak Nehri'ne ulaştıran toprak zeminli kanallarda belediyemizce çalışma yapılmıştır. Öncelikle kanallar temizlenmiştir. Zemin beton hale getirilerek su birikintileri önlenmiştir. Ayrıca, zeminde eğim verilerek su akışkanlığı sağlanmıştır. Yan duvarları perde beton yapılarak oluşturulan kanallarda yayalara özel köprüler yapılmıştır. Çevresi ve doğayı ile bütünleşen bu kanallar çevresinde oturma bankları, yürüyüş ve koşu yolları oluşturulmuştur. Bir çalışma ile hem doğa hem çevre, sel baskınlarından korunmuş hem de spor ve oturma alanları oluşturulmuştur. ”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER