ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:32

Mahalle yollarının ulaşıma açılıyor


Kar kalınlığının ilçe merkezinde 40 santimetreye ulaştığı Trabzon’un Tonya ilçesinde hayat durdu. İlçede ilk ve orta dereceli okullarda eğitim- öğretime iki gün süreyle ara verildi.

Tonya ve çevresinde önceki akşam etkili olan kar yağışı köy yollarının ulaşıma kapanmasına neden oldu. Kar seviyesinin 40 santimetreye ulaştığı ilçe merkezinde ise İl Özel İdaresi’ne ait 3 iş makinesi ve belediyeye ait 4 iş makinesiyle mahalle yollarının ulaşıma açılmasına çalışılıyor.

Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt yaptığı açıklamada, “Gerek Tonya halkı, gerekse belediye ekipleri kışa hazır. İş makinelerimiz ve profesyonel ekiplerimiz sabah saat 06.00’dan gece saat 23.00’e kadar vardiyalı olarak çalışıyorlar. İlçe merkezinde iş makineleriyle biriktirilen kar yığınları gece kamyonlara yüklenerek taşınıyor. Özellikle diyaliz hastalarımızın bulunduğu mahalle yollarını sürekli açık tutmak için gayret sarf ediyoruz." dedi.

Toplamda 9 köy yolunun kapalı olduğu Tonya’da park halindeki araçlarını çalıştırmak isteyen vatandaşlar büyük güçlük yaşadı. Bazı vatandaşlar da günlük ihtiyaçlarını sırtlarındaki sepetlerle karşılamaya çalıştı. Yolları kardan temizlemek için çalışan iş makineleri günde 600 litre mazot harcıyor.

TRABZON' DA 309 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Trabzon İl Özel İdaresi'nden alınan bilgiye göre, il genelinde 309 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Köprübaşı'nda 4, Çaykara'da 26, Şalpazarı'nda 23, Araklı'da 15, Maçka'da 43, Akçaabat'ta 25, Arsin'de 6, Beşikdüzü'nde 12, Çarşıbaşı'nda 17, Dernekpazarı'nda 10, Düzköy'de 7, Hayrat'ta 11, Of'da 30, Sürmene'de 14, Tonya'da 15, Vakfıkebir ilçesinde 34 ve Yomra'da 6 olmak üzere toplam 309 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için 49 ekip çalışmalarını sürdürüyor.

Kar yağışı nedeniyle 12 ilçede okulların bazıları bir gün, bazıları da iki günlüğüne tatil edildi. Çaykara, Çarşıbaşı, Dernekpazarı, Hayrat, Köprübaşı, Of, Sürmene ve Yomra ilçelerinde tüm okullar kar nedeniyle bir gün; Tonya ilçesinde 2 gün tatil oldu. Maçka ve Şalpazarı ilçelerinin sadece köy okulları bir gün tatil edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER