ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ocak 2014 Cuma 18:52

Maas, veri kaydının ertelenmesini kabul ettirdi


Almanya'da Sosyal Demokrat Partili (SPD) yeni Adalet Bakanı Heiko Maas, vatandaşların verilerinin tedbiren kaydedilmesiyle ilgili yasanın ertelenmesini Birlik Partili (CDU/CSU) hükümet ortaklarına kabul ettirdi. Bu yılın başında Maas yasa çalışmasını Avrupa Adalet Divanı’nın veri kaydetmesiyle ilgili karar verene kadar durdurduğunu duyurmuş, bu adım Büyük Koalisyon ortakları arasında tartışmalara yol açmıştı.

SPD Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Eva Högl, söz konusu yasa ile ilgili çalışmaların Avrupa Adalet Divanı bir karar alana kadar durdurulduğu yönde ortaklar arasında anlaşma sağlandığını Reuters’e açıkladı.

Böylece Adalet Bakanı Maas kararının arkasında durarak bunu hükümet ortaklarına kabul ettirmiş oldu. Ancak gelecek hafta Meseberg’de yapılacak Federal Kabine Kurulu’ndan sonra yasa taslağı için hazırlıkların başlayacağı belirtiliyor. Bunu ise Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere talep etmişti. De Maiziere, “Koalisyon ortağı olduğumuza hepimiz alışmalıyız. Bu ortaklık bizden öncekine nazaran farklı bir davranış sergilememizi gerektiriyor.” sözleriyle Maas’ı ağır eleştirmişti.

Vatandaşların verilerinin tedbiren kaydedilmesiyle ilgili yasanın kabul edileceği Büyük Koalisyon Anlaşması’na dahil edilmişti. Avrupa Adalet Divanı’nın konuyla ilgili kararı ise Nisan ayının başlarında vermesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER